Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania krwi muszą być obowiązkowe

Agata Pustułka
Prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień jest orędowniczką wykonywania okresowych badań morfologii krwi
Prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień jest orędowniczką wykonywania okresowych badań morfologii krwi Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Badanie krwi pozwala wykryć białaczkę przewlekłą we wczesnym stadium rozwoju tej choroby! Ma to kolosalne znaczenie dla skuteczności leczenia tego groźnego i podstępnie rozwijającego się nowotworu.

Niestety, w Polsce od 1996 roku zaniechano badań morfologii w ramach wykonywania obowiązkowych badań profilaktycznych. - To nieporozumienie. Uważam, że badania te powinny być znów wykonywane. W krajach gdzie są prowadzone, choroby nowotworowe układu krwiotwórczego wykrywane są częściej. Dostępne dane mówią, że ujawnianych jest wtedy od 35 do 40 proc. zachorowań - twierdzi prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach i jednocześnie konsultant wojewódzki w dziedzinie hematologii. Zdaniem tej wybitnej specjalistki trzeba koniecznie wrócić do poważnej dyskusji na temat uzupełnienia listy badań okresowych i uświadomić Polakom, jakie znaczenie ma kontrolowanie morfologii.

O włączenie do obowiązkowych badań okresowych właśnie morfologii krwi zaapelował poseł Mieczysław Łuczak. - Gdyby badania krwi wykonywano obowiązkowo w ramach badań pracowniczych, to w Polsce 20 proc. przypadków białaczki wykrywano by w trakcie rutynowej morfologii. Obecnie jest to zaledwie 2 proc. - stwierdził parlamentarzysta w interpelacji i dodał, że na liście badań znajdujących się teraz wśród obowiązkowych badań pracowniczych niektóre są zbędne i można je zastąpić morfologią.

Wydane w 1996 r. rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników niestety ograniczyło badanie morfologiczne krwi tylko do przypadków, w których zmiany w obrazie krwi mogą być skutkiem oddziaływania czynników szkodliwych, występujących na konkretnym stanowisku pracy.

Odbiło się to natychmiast na spadku wykrywalności tych chorób.
Ministerstwo Zdrowia pracuje właśnie nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie zmiany zakresu badań lekarskich pracowników, by włączyć do niego właśnie morfologię krwi.
- Koszty jej włączenia obciążyłyby przede wszystkim pracodawców i kwestia ta powinna zostać skonsultowana zarówno z ministrem pracy i polityki społecznej, jak również z konfederacjami pracodawców i organizacjami pracowniczymi - ocenia wiceminister zdrowia Marek Twardowski. - Według przybliżonych szacunków, globalny koszt netto morfologii w ramach badań wstępnych i okresowych szacowany jest na ok. 20-30 mln zł w skali rocznej.

Zdaniem resortu dodanie do zakresu badań obowiązku przeprowadzania morfologii krwi raz na 2-3 lata byłoby rozwiązaniem najprostszym i o niewielkich konsekwencjach, również finansowych, w porównaniu z propozycją wykonywania ich raz na rok.
Obecnie nakazanie wykonania morfologii pracownikowi leży tylko w gestii i finansowym geście pracodawcy. Z danych ministra zdrowia wynika, że jest ono wykonywane w ok. 20 proc. wszystkich badań okresowych.
Warto jednak zaznaczyć, że w około 20-40 proc. pacjentów początek choroby jest bezobjawowy i choroba jest rozpoznawana właśnie przy okazji rutynowych badań laboratoryjnych.
Dlatego w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach już jutro tj. 26.09.2009 r. w godzinach od 8.00 do 12.00 będzie można wykonać nieodpłatnie, aż do wyczerpania puli, badanie morfologii krwi. Prof. S. Kyrcz-Krzemień oraz dyrektor szpitala dr Włodzimierz Dziubdziela zapraszają pacjentów do nowo wyremontowanego ambulatorium, gdzie w komfortowych warunkach będzie można zbadać krew.

Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku jest współorganizatorem akcji wraz z Instytutem Praw Pacjenta i i Edukacji Zdrowotnej oraz z Fundacją Urszuli Jaworskiej. Patronat honorowy objęli marszałek województwa śląskiego i prezydent Katowic.

Białaczki występują w każdym wieku życia człowieka. U dzieci, młodzieży i u młodych dorosłych (do 20. roku życia) częściej mamy do czynienia z postaciami ostrymi. U dorosłych, zwłaszcza po 50. roku życia, przeważają postacie przewlekłe. Wstępna diagnostyka białaczek nie jest skomplikowana. Dostępne powszechnie badanie morfologii krwi obwodowej z rozmazem jest w stanie zbliżyć lekarza do podejrzenia, a dość często rozpoznania ostrej bądź przewlekłej białaczki.

Białaczka szpikowa i limfocytowa

Dzięki badaniu morfologii krwi w Polsce wykrywa się białaczki u około 2-3 tysięcy osób rocznie.
W tej liczbie około 400 to chorzy na przewlekłą białaczkę szpikową. Prawie 1500 osób to chorzy na przewlekłą białaczkę limfocytową.Kilkaset osób stanowią chorzy na szpiczaki i chłoniaki, u których zmiany we krwi obwodowej pojawią się wcześniej niż inne objawy.

Na przewlekłą białaczkę szpikową zapada rocznie od 2-3 osób na 100 tys. mieszkańców. Są to zwykle osoby w wieku średnim od 30 do 50 lat. Na białaczkę limfocytową zapada od 3 do 4 osób na 100 tys. mieszkańców. W tym przypadku zapadalność rośnie u osób powyżej 60. roku życia i leczenie jest trudne.
Białaczka jest to nowotworowa choroba krwi, polegająca na niekontrolowanym namnażaniu się w szpiku kostnym lub krwi obwodowej nieprawidłowych, złośliwych komórek pochodzących właśnie z krwi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!