Badania krwi muszą być obowiązkowe

Badania krwi muszą być obowiązkowe

Agata Pustułka

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Badanie krwi pozwala wykryć białaczkę przewlekłą we wczesnym stadium rozwoju tej choroby! Ma to kolosalne znaczenie dla skuteczności leczenia tego groźnego i podstępnie rozwijającego się nowotworu.
Niestety, w Polsce od 1996 roku zaniechano badań morfologii w ramach wykonywania obowiązkowych badań profilaktycznych. - To nieporozumienie. Uważam, że badania te powinny być znów wykonywane. W krajach gdzie są prowadzone, choroby nowotworowe układu krwiotwórczego wykrywane są częściej. Dostępne dane mówią, że ujawnianych jest wtedy od 35 do 40 proc. zachorowań - twierdzi prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach i jednocześnie konsultant wojewódzki w dziedzinie hematologii. Zdaniem tej wybitnej specjalistki trzeba koniecznie wrócić do poważnej dyskusji na temat uzupełnienia listy badań okresowych i uświadomić Polakom, jakie znaczenie ma kontrolowanie morfologii.


O włączenie do obowiązkowych badań okresowych właśnie morfologii krwi zaapelował poseł Mieczysław Łuczak. - Gdyby badania krwi wykonywano obowiązkowo w ramach badań pracowniczych, to w Polsce 20 proc. przypadków białaczki wykrywano by w trakcie rutynowej morfologii. Obecnie jest to zaledwie 2 proc. - stwierdził parlamentarzysta w interpelacji i dodał, że na liście badań znajdujących się teraz wśród obowiązkowych badań pracowniczych niektóre są zbędne i można je zastąpić morfologią.

Wydane w 1996 r. rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników niestety ograniczyło badanie morfologiczne krwi tylko do przypadków, w których zmiany w obrazie krwi mogą być skutkiem oddziaływania czynników szkodliwych, występujących na konkretnym stanowisku pracy.

Odbiło się to natychmiast na spadku wykrywalności tych chorób.
Ministerstwo Zdrowia pracuje właśnie nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie zmiany zakresu badań lekarskich pracowników, by włączyć do niego właśnie morfologię krwi.
- Koszty jej włączenia obciążyłyby przede wszystkim pracodawców i kwestia ta powinna zostać skonsultowana zarówno z ministrem pracy i polityki społecznej, jak również z konfederacjami pracodawców i organizacjami pracowniczymi - ocenia wiceminister zdrowia Marek Twardowski. - Według przybliżonych szacunków, globalny koszt netto morfologii w ramach badań wstępnych i okresowych szacowany jest na ok. 20-30 mln zł w skali rocznej.

Zdaniem resortu dodanie do zakresu badań obowiązku przeprowadzania morfologii krwi raz na 2-3 lata byłoby rozwiązaniem najprostszym i o niewielkich konsekwencjach, również finansowych, w porównaniu z propozycją wykonywania ich raz na rok.
Obecnie nakazanie wykonania morfologii pracownikowi leży tylko w gestii i finansowym geście pracodawcy. Z danych ministra zdrowia wynika, że jest ono wykonywane w ok. 20 proc. wszystkich badań okresowych.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo