Prywatyzacja kopalń ma być oferowana udziałowcom ze Śląska

    Prywatyzacja kopalń ma być oferowana udziałowcom ze Śląska

    Sławomir Cichy, Beata Sypuła

    Dziennik Zachodni

    Dziennik Zachodni

    W nocy z czwartku na piątek zakończyły się pierwsze oględziny miejsca tragedii w kopalni Wujek-Śląsk.
    W czasie wizji lokalnej specjaliści potwierdzili , że czujniki metanu w miejscu katastrofy były umocowane prawidłowo i że na dole doszło nie tylko do zapłonu, ale i do wybuchu metanu. Wczoraj na dół zjechali kolejni eksperci, a odpowiedź na pytanie, co było przyczyną tragedii mają być znane dopiero w połowie przyszłego tygodnia.

    Odpowiedź na inne pytanie - jak poprawić bezpieczeństwo w kopalniach - usiłował dać wczoraj w Katowicach wicepremier Waldemar Pawlak. Uznał, że będą to monitoring ścian zagrożonych wybuchem metanu, pieniądze na inwestycje początkowe z budżetu państwa, prywatyzacja kopalń, a także kontrole WUG do upadłego. Pawlak podchwycił pomysł wiceministra środowiska i jednocześnie głównego geologa kraju, nadzorującego pracę prezesa Wyższego Urzędu Górniczego - Henryka Jacka Jezierskiego.
    Proponuje on obowiązkowe instalowanie kamer telewizji przemysłowej w kopalniach o najwyższym stopniu zagrożenia metanowego i wodnego. W sprawie takich zmian rozporządzenia z 2002 r. do prawa geologicznego i górniczego wiceminister wystąpił już wczoraj do ministra gospodarki. Branża górnicza jest wobec tych planów sceptyczna.

    - Nagrania byłyby dostępne dla pracowników nadzoru górniczego, którzy mogliby wiarygodnie ocenić czy istnieje proceder oszukiwania i świadomego narażania zdrowia i życia górników - tłumaczy Małgorzata Czeszejko-Sochacka z biura prasowego resortu środowiska.
    Jeżeli będzie dochodzić do nieszczęśliwych wypadków, kamery mają ułatwić ustalenie, czy były następstwem błędu człowieka, czy wyłącznie działań środowiska geologicznego niemożliwego do uniknięcia. Utnie to też dyskusje na temat utrudnionej i opóźnionej możliwości fizycznego kontrolowania przez urzędy górnicze tego, co dzieje się w zagrożonych kopalniach.
    1 »

    Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

    Czytaj także

      Komentarze (4)

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Udział nakładów na ...

      Henryk (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

      Bezpieczeństwo w kosztach wydobycia. Określenie w przepisach szczegółowych rygorów dot. odmetanowania i przewietrzania wyrobisk w pokładach silnie metanowych to problemy których nie załatwi...rozwiń całość

      Bezpieczeństwo w kosztach wydobycia. Określenie w przepisach szczegółowych rygorów dot. odmetanowania i przewietrzania wyrobisk w pokładach silnie metanowych to problemy których nie załatwi
      prywatyzacja.zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      PIRAMIDY

      FARAON (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

      PAWLAK-TO MUMJA KTORA CO JAKIS CZAS WYLAZI Z GROBOWCA I STRASZY POLAKOW

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      ...

      M (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

      Marny populizm o udostępnieniu kopalń ludziom z regionu. Nie można ingerować w "wolny rynek", i bardzo dobrze rząd PO-PSL o tym wie, ale liczy się rzucenie p[ustego hasła, które muszę z radoscia...rozwiń całość

      Marny populizm o udostępnieniu kopalń ludziom z regionu. Nie można ingerować w "wolny rynek", i bardzo dobrze rząd PO-PSL o tym wie, ale liczy się rzucenie p[ustego hasła, które muszę z radoscia stwierdzic juz nie działa na Slazakowzwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      prywatyzacja KOPALŃ i elektrowni

      KRZYŚ (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

      ... ciekawe po ile wtedy będą NOŚNIKI ENERGII !!! "szond" DA SE RADE !!!

      Najnowsze wiadomości

      Zobacz więcej

      Najczęściej czytane

      DZ poleca

      Wideo

      Gry On Line - Zagraj Reklama