Rybnik: Zaległe podatki zamiast obligacji

  Rybnik: Zaległe podatki zamiast obligacji

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Władze miasta wycofują się z pomysłu emisji obligacji o wartości 24 milionów złotych. Pieniądze z ich sprzedaży miały być przeznaczone na załatanie dziury budżetowej, która sięga 116 mln zł.
  Prezydent Rybnika Adam Fudali w tydzień po podjęciu decyzji o wyemitowaniu obligacji, nagle wycofał się z wcześniejszych zapowiedzi. Okazało się bowiem, że dochody miasta zwiększą się o ponad 20,7 mln zł. Dodatkowe pieniądze pochodzić będą przede wszystkim z zaległych podatków od nieruchomości, które zapłaci Elektrownia Rybnik.

  - Przedstawiciele elektrowni zapewnili nas, że do końca września przeleją zaległe kwoty wraz z odsetkami. W związku z tym emisja obligacji staje się zbędna - tłumaczy zmianę decyzji Fudali.

  Przypomnijmy: spór między miastem a Elektrownią Rybnik o zaległe podatki za Zalew Rybnicki toczył się od blisko trzech lat. W czerwcu tego roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym przyznał rację miastu i nakazał elektrowni zapłacenie ponad 6 mln zł zaległych podatków i odsetek.

  Urzędnicy szacują także, że więcej niż planowano pieniędzy trafi do miejskiej kasy z jednostek budżetowych, podatków od nieruchomości płaconych przez miejscowych przedsiębiorców oraz z rejestracji samochodów.

  Dodatkowe pieniądze, które wkrótce mają zasilić budżet, to blisko 21 mln zł. Emisja obligacji miała przynieść 24 miliony. Brakujące 3 miliony złotych Rybnik pokryje zaciągając pożyczkę.

  W środę na nadzwyczajnej sesji radni mają wycofać uchwałę o emisji obligacji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama