Cięcina: Zima idzie, bo górale spędzili owce z hal

  Cięcina: Zima idzie, bo górale spędzili owce z hal

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pół tysiąca ludzi zjawiło się w sobotę w Cięcinie, gdzie zorganizowano siódmy Jesienny Łossod, czyli widowiskowe zakończenie sezonu wypasu owiec.
  - W tym roku imprezę po raz pierwszy zorganizowaliśmy w Cięcinie Górnej, a nie jak do tej pory na Hali Boraczej w Żabnicy - mówi Marcin Biegun, szef Ośrodka Promocji Gminy w Węgierskiej Górce.

  Zgodnie z tradycją, w świętego Michała (czyli jutro), na halach nie powinno być już w ogóle owiec. Najpóźniej do 28 września każdego roku bacowie z juhasami powinni zejść z gór do domów, oddać owce gospodarzom i rozliczyć się z nimi za całe bacowanie, które rozpoczyna się 23 kwietnia w świętego Wojciecha.


  Ponad 150 owiec wypasał w tym sezonie Stanisław Biegun z Cięciny, gdzie odbył się łossod.

  Najpierw w leśnej kaplicy na Butorzonce odprawiono góralską mszę. Po niej wszyscy zeszli do Cięciny w pobliże leśniczówki. Na polanie baca rozliczył się z gospodarzami i zapłacił juhasom, przy pomocy których rozdzielił owce, oddał je właścicielom i zakończył w ten sposób sezon wypasu. Baca wygasił również ogień w bacówce, palący się tam nieustannie od św. Wojciecha. Potem policzył zwierzęta, posypał je popiołem z wygaszonego ogniska, aby były zdrowe i dobrze się pasły w przyszłym roku. Następnie umył jeszcze naczynia na mleko, spakował wszystko na wóz i zjechał z gór do domu.

  Łossodowi przyglądał się tłum gości. Znawcy tematu opowiadali zainteresowanym o tradycjach pasterskich. Nie brakowało kuchni regionalnej.

  Przez ostatnie cztery miesiące owce pasły się też w Żabnicy.

  - W tym roku miałem w bacówce ponad 250 owiec. Produkowaliśmy sery, które rozchodziły się niczym ciepłe bułeczki - opowiada baca Adam Gruszka.

  Bacowie i gospodarze działają w Stowarzyszeniu Hodowców Owiec, Kóz i Producentów Zdrowej Żywności w Węgierskiej Górce. - Dbamy o to, by podtrzymywać tradycję - mówi Ewa Foik, prezes organizacji.

  Tymczasem Śląski Urząd Marszałkowski przygotowuje się do kolejnej edycji programu "Owca plus bis", który ma wspierać wypas owiec w Beskidach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Program ma ruszyć w przyszłym sezonie. Bacowie będą mogli liczyć na nowe dotacje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama