Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci chcą przenieść się do centrum Katowic

Katarzyna Piotrowiak
Studenci proponują, żeby zamknąć ulicę Bankową
Studenci proponują, żeby zamknąć ulicę Bankową fot. materiały samorządu studenckiego uniwersytetu Śląskiego
Marzenia studentów o kampusie w centrum Katowic mogą się w końcu ziścić.

Katowicki Urząd Miasta zamierza przekazać Uniwersytetowi Śląskiemu kilka kamienic, które mają być zaadaptowane do zamieszkania. Rozmowy trwają, ale sprawa powinna być sfinalizowana w najbliższych kilkunastu miesiącach.

- Aż się o to prosi. Lokalizacja akademików jest istotna. Ma znaczenie w codziennym studenckim życiu. Obecnie jesteśmy zbyt rozproszeni i mało zintegrowani - mówi Dariusz Laska, student 5. roku politologii.

Studenci, którzy do tej pory wynajmowali mieszkania w centrum, żeby być bliżej uniwersytetu, będą mogli mieszkać taniej. - Jesteśmy po rozmowach z prezydentem Katowic Piotrem Uszokiem. Dotyczyły one idei przeniesienia akademików do centrum miasta. Stan kamienic co prawda nie jest najlepszy, dlatego będziemy musieli je gruntownie wyremontować - mówi prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Rozmowy dotyczyły kamienic przy ulicy Wojewódzkiej, Mariackiej i Warszawskiej. Decyzja o tym, ile kamienic przypadnie w udziale uniwersytetowi zapadnie po zakończeniu uzgodnień.

- W kilku przypadkach robiliśmy wstępną wycenę. Plany są takie, aby część kamienic wydzierżawić, a resztę na przykład przekazać w ramach zamiany, ponieważ Uniwersytet Śląski też posiada pewne obiekty w centrum miasta - dodaje Waldemar Bojarun, rzecznik Urzędu Miasta.

Nocleg w kamienicach znajdą nie tylko studenci z Uniwersytetu Śląskiego. W akademikach na Ligocie mieszkają także żacy z Akademii Ekonomicznej czy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Studenci twierdzą, że najwyższy czas na zrealizowanie wieloletnich obietnic dotyczących przeniesienia życia studenckiego do centrum miasta. Wynajmowane przez nich mieszkania w centrum Katowic są nie tylko drogie, ale jest im daleko do ideału. Bardzo często oferuje im się "nory" za 800 zł miesięcznie. Za pokój w akademiku trzeba zapłacić od 300 zł wzwyż, ale wadą jest jego lokalizacja.

- Akademiki na Ligocie są w fajnym, spokojnym miejscu, niestety, fatalnie skomunikowanym. Nie ma nocnych autobusów. Dlatego wszyscy marzą o nowoczesnych dobrze wyposażonych akademikach, blisko bibliotek i klubów, tak jak jest to w innych dużych miastach. Wtedy nie trzeba będzie szukać drogiej stancji, bo przecież nie wszystkich na to stać - dodaje Dariusz Laska.
Zdaniem studentów, na ich obecności w centrum miasto może sporo zyskać.

- Młodzi ludzie dają energię nie tylko poprzez klubowe imprezy, ale udział w spotkaniach kulturalnych i sportowych. Jeżeli tutaj mieszkamy, to także pracujemy, płacimy podatki, robimy zakupy. Mieszkając w centrum miasta szybciej można znaleźć solidną pracę po studiach - dodaje Laska.

Obecnie Ligota jest dla wielu studentów synonimem izolacji. - Teraz z powodu umiejscowienia akademików na uboczu, z konieczności większość ciekawych imprez studenckich organizujemy poza centrum, a mogłoby być inaczej - mówi Jacek Szymik-Kozaczko, przewodniczący samorządu studenckiego i student 4. roku prawa.

Bojarun zgadza się ze studentami, że ich nieobecność w centrum miasta jest słabym punktem.

- Studenci sprawią, że będzie ciekawiej, choćby dzięki tłumom w kawiarenkach. Bardzo nam zależy, żeby tu byli. Musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Paradoksalnie uzgodnienia zawsze trwają dłużej niż samo przejęcie kamienicy. Z tych formalności nikt nas nie zwolni - dodaje rzecznik.

Adaptacja kamienic nie zamyka ostatecznie kwestii budowy nowoczesnego kampusu. Władze uniwersytetu prowadzą rozmowy z deweloperami, dotyczące zagospodarowania kwartału przy ulicy Górniczej.

- Jeden z nich proponował budowę wysokościowca na terenie zamkniętej stołówki, ale do porozumienia nie doszło. Są jednak kolejni - dodaje prof. Banyś. - Na razie nie mamy możliwości, żeby sfinansować budowę kampusu.

Co zyskałby na takim rozwiązaniu deweloper? - Przy okazji mógłby wybudować na przykład powierzchnie biurowe pod wynajem. Tereny, które posiadamy są świetnie zlokalizowane. Wszyscy moglibyśmy zyskać na takim rozwiązaniu - mówi rektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!