Ważne
  Studenci chcą przenieść się do centrum Katowic

  Studenci chcą przenieść się do centrum Katowic

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marzenia studentów o kampusie w centrum Katowic mogą się w końcu ziścić.
  Katowicki Urząd Miasta zamierza przekazać Uniwersytetowi Śląskiemu kilka kamienic, które mają być zaadaptowane do zamieszkania. Rozmowy trwają, ale sprawa powinna być sfinalizowana w najbliższych kilkunastu miesiącach.

  - Aż się o to prosi. Lokalizacja akademików jest istotna. Ma znaczenie w codziennym studenckim życiu. Obecnie jesteśmy zbyt rozproszeni i mało zintegrowani - mówi Dariusz Laska, student 5. roku politologii.

  Studenci, którzy do tej pory wynajmowali mieszkania w centrum, żeby być bliżej uniwersytetu, będą mogli mieszkać taniej. - Jesteśmy po rozmowach z prezydentem Katowic Piotrem Uszokiem. Dotyczyły one idei przeniesienia akademików do centrum miasta. Stan kamienic co prawda nie jest najlepszy, dlatego będziemy musieli je gruntownie wyremontować - mówi prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

  Rozmowy dotyczyły kamienic przy ulicy Wojewódzkiej, Mariackiej i Warszawskiej. Decyzja o tym, ile kamienic przypadnie w udziale uniwersytetowi zapadnie po zakończeniu uzgodnień.

  - W kilku przypadkach robiliśmy wstępną wycenę. Plany są takie, aby część kamienic wydzierżawić, a resztę na przykład przekazać w ramach zamiany, ponieważ Uniwersytet Śląski też posiada pewne obiekty w centrum miasta - dodaje Waldemar Bojarun, rzecznik Urzędu Miasta.

  Nocleg w kamienicach znajdą nie tylko studenci z Uniwersytetu Śląskiego. W akademikach na Ligocie mieszkają także żacy z Akademii Ekonomicznej czy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Studenci twierdzą, że najwyższy czas na zrealizowanie wieloletnich obietnic dotyczących przeniesienia życia studenckiego do centrum miasta. Wynajmowane przez nich mieszkania w centrum Katowic są nie tylko drogie, ale jest im daleko do ideału. Bardzo często oferuje im się "nory" za 800 zł miesięcznie. Za pokój w akademiku trzeba zapłacić od 300 zł wzwyż, ale wadą jest jego lokalizacja.

  - Akademiki na Ligocie są w fajnym, spokojnym miejscu, niestety, fatalnie skomunikowanym. Nie ma nocnych autobusów. Dlatego wszyscy marzą o nowoczesnych dobrze wyposażonych akademikach, blisko bibliotek i klubów, tak jak jest to w innych dużych miastach. Wtedy nie trzeba będzie szukać drogiej stancji, bo przecież nie wszystkich na to stać - dodaje Dariusz Laska.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama