Pszczoły giną, miodu nie ma

  Pszczoły giną, miodu nie ma

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ponad 600 ton miodu rocznie produkowano jeszcze do niedawna na Śląsku, gdzie istnieje największy wojewódzki związek pszczelarzy w Polsce, liczący dwa tysiące osób.
  W tym roku pszczelarze zebrali prawie o połowę mniej miodu niż zwykle. Hodowcy biją na alarm. W ubiegłym roku zginęło około 1,5 tys. rodzin pszczelich. Pszczelarze najbardziej obawiają się początku października. Wówczas ginie najwięcej owadów.

  - Znikają. Z dnia na dzień ule pustoszeją. Nie ma nawet martwych osobników. Badają to naukowcy z całego świata - mówi Zbigniew Binko, prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach.

  Według Piotra Tomali, pszczelarza z podraciborskiej Kobyli, sytuację pogarszają opryski stosowane przez rolników w ciągu dnia. Dlatego tamtejsi hodowcy spotykają się z rolnikami i ustalają, kiedy i jakie środki stosować, by nie zaburzać rytmu dnia pszczelich rodzin. - Rolnicy stosują na polach chemię. Opryskują ścierniska, żeby nie rosły chwasty. Owady mają przez to inny zapach i nie są wpuszczane do ula - mówi Tomala.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama