Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podbeskidziu opóźnia się przejście telewizji na system cyfrowy

Łukasz Gardas
Mieszkańcy Podbeskidzia mają problemy o odbiorem programów telewizji publicznej - mówi Marian Kastelik
Mieszkańcy Podbeskidzia mają problemy o odbiorem programów telewizji publicznej - mówi Marian Kastelik Fot. Łukasz Gardas
Podbeskidzie miało być jednym z pierwszych regionów w kraju, w którym pod koniec września miał zostać wprowadzony cyfrowy sygnał telewizyjny. Miesiąc się kończy, a cyfrówki jak nie było, tak nie ma.

- To skandal! - komentuje Marian Kastelik, szef Stowarzyszenia Media i Administracja dla Podbeskidzia.
W połowie lutego, na zaproszenie m.in. stowarzyszenia, w Żywcu zjawili się przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Urzędu Konkurencji Elektronicznej, TVP i kilku prywatnych stacji telewizyjnych. Rozmawiali o cyfryzacji naziemnej telewizji w związku z inicjatywą uruchomienia platformy satelitarnej telewizji publicznej.

Przedstawiciele UKE i KRRiT przerzucają się argumentami, trudno o winnego

Witold Mazur, dyrektor departamentu techniki KRRiT wyjaśniał, że już od 2005 roku przeprowadzane były testy nowego systemu, m.in. na Podbeskidziu.
- Od strony technicznej telewizja jest na to przygotowana - zapewniał Mazur.

Dla mieszkańców Beskidów, którzy często mają problemy z odbiorem podstawowych programów TVP i stacji komercyjnych, oznaczałoby to poszerzenie oferty programowej.

- Od dawna walczę o zwiększenie dostępu widzów z Podbeskidzia choćby do programu regionalnego TVP3 Katowice, który ciągle jest dla nas ograniczony. Mamy takie samo prawo do oglądania lokalnej telewizji publicznej, jak mieszkańcy Górnego Śląska - zaznacza Kastelik. Dodaje, że wprowadzenie sygnału cyfrowego zmieniłoby ten stan rzeczy. - Oprócz Zielonej Góry, Warszawy i kilku innych polskich miast, także Podbeskidzie miało zostać włączone do projektu. Uważaliśmy to za wielki sukces - podkreśla Kastelik.

Sęk w tym, że w sprawie wprowadzenia sygnału cyfrowego niewiele się dzieje. Przedstawiciele UKE i KRRiT nawzajem przerzucają się argumentami i odpowiedzialnością. Trudno znaleźć winnego za poślizg. Pojawiły się też obawy, że przejście Podbeskidzia na sygnał cyfrowy w ogóle stoi pod znakiem zapytania.
- Dowiedziałem się przed kilkoma dniami, że sygnał cyfrowy zostanie włączony w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu. Czy zatem Wisła i Sucha Góra nie mogą już na to liczyć? - zastanawia się Kastelik.
Według Anny Streżyńskiej, prezes UKE, Wisła i Rzeszów również mają być objęte systemem cyfrowym. Podkreśla, że dwa ważne testy odbywają się od lat na Podkarpaciu i Podbeskidziu i są cały czas przedłużane. Prowadzenie ich przy zastosowaniu przestarzałych już technologii nie ma więc obecnie większego sensu.

- Przy współpracy z UKE dokładamy wszelkich starań, by dochować terminów określonych w harmonogramie wprowadzania DVB-T na terytorium Polski - zapewnia z kolei Anna Szydłowska, dyrektor departamentu prezydialnego KRRiT w piśmie do stowarzyszenia.

Trzy etapy

Przejście na system cyfrowy jest nieuniknione. W całej Europie tak się dzieje. W Polsce eksperci zaplanowali, że przechodzenie z telewizji analogowej na cyfrową będzie się odbywało w trzech etapach i podzielili kraj na 44 obszary. W pierwszym etapie system miał zostać wprowadzony m.in. na Podbeskidziu. Na początku miały być nadawane programy telewizyjne w tzw. pakietach programów emitowanych w dwóch różnych kanałach telewizyjnych. W pierwszym miały się znaleźć takie programy jak: TVP1, TVP2, TVP3 Katowice, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Do odbioru sygnału trzeba mieć nowy telewizor lub dokupić dekoder działający w systemie HD, który kosztuje około 300 złotych, a jego cena będzie prawdopodobnie maleć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!