Ważne
  Na Podbeskidziu opóźnia się przejście telewizji na system...

  Na Podbeskidziu opóźnia się przejście telewizji na system cyfrowy

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Podbeskidzie miało być jednym z pierwszych regionów w kraju, w którym pod koniec września miał zostać wprowadzony cyfrowy sygnał telewizyjny. Miesiąc się kończy, a cyfrówki jak nie było, tak nie ma.
  - To skandal! - komentuje Marian Kastelik, szef Stowarzyszenia Media i Administracja dla Podbeskidzia.
  W połowie lutego, na zaproszenie m.in. stowarzyszenia, w Żywcu zjawili się przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Urzędu Konkurencji Elektronicznej, TVP i kilku prywatnych stacji telewizyjnych. Rozmawiali o cyfryzacji naziemnej telewizji w związku z inicjatywą uruchomienia platformy satelitarnej telewizji publicznej. Przedstawiciele UKE i KRRiT przerzucają się argumentami, trudno o winnego


  Witold Mazur, dyrektor departamentu techniki KRRiT wyjaśniał, że już od 2005 roku przeprowadzane były testy nowego systemu, m.in. na Podbeskidziu.
  - Od strony technicznej telewizja jest na to przygotowana - zapewniał Mazur.

  Dla mieszkańców Beskidów, którzy często mają problemy z odbiorem podstawowych programów TVP i stacji komercyjnych, oznaczałoby to poszerzenie oferty programowej.

  - Od dawna walczę o zwiększenie dostępu widzów z Podbeskidzia choćby do programu regionalnego TVP3 Katowice, który ciągle jest dla nas ograniczony. Mamy takie samo prawo do oglądania lokalnej telewizji publicznej, jak mieszkańcy Górnego Śląska - zaznacza Kastelik. Dodaje, że wprowadzenie sygnału cyfrowego zmieniłoby ten stan rzeczy. - Oprócz Zielonej Góry, Warszawy i kilku innych polskich miast, także Podbeskidzie miało zostać włączone do projektu. Uważaliśmy to za wielki sukces - podkreśla Kastelik.

  Sęk w tym, że w sprawie wprowadzenia sygnału cyfrowego niewiele się dzieje. Przedstawiciele UKE i KRRiT nawzajem przerzucają się argumentami i odpowiedzialnością. Trudno znaleźć winnego za poślizg. Pojawiły się też obawy, że przejście Podbeskidzia na sygnał cyfrowy w ogóle stoi pod znakiem zapytania.
  - Dowiedziałem się przed kilkoma dniami, że sygnał cyfrowy zostanie włączony w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu. Czy zatem Wisła i Sucha Góra nie mogą już na to liczyć? - zastanawia się Kastelik.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama