Prawie 1500 osób znajdzie pracę w częstochowskiej Galerii

  Prawie 1500 osób znajdzie pracę w częstochowskiej Galerii

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na budowie Galerii Jurajskiej skorzystała jedna z najbardziej zaniedbanych części Starego Miasta, zwana potocznie Pekinem.
  - Jest tu teraz i ładniej i bezpieczniej - mówi Grażyna Hwalba, mieszkanka domu przy ulicy Krakowskiej, sąsiadka galerii. - Ładniej, bo nad Wartą są teraz zadbane bulwary, a bezpieczniej, bo obiektu strzeże firma ochroniarska i nocą jest widno jak w dzień, bo tyle świeci się lamp.

  Na kilku hektarach zieleni są miejsca na organizację imprez plenerowych, koncertów. Skorzystało też pobliskie liceum im. Mickiewicza. Inwestor odnowił elewację szkoły, która była bardzo zaniedbana. Teraz jest w kolorze pastelowym, nawiązującym do elewacji samej galerii.

  Co ważne, po wybudowaniu ulicy ks. Wróblewskiego, tak zwanej Krakowskiej bis i ulicy Kanał Kohna, zmienił się cały miejscowy układ komunikacyjny.

  Na czym polega nowa organizacja ruchu? Od placu Daszyńskiego do trasy szybkiego ruchu DK-1 jedzie się jednokierunkowymi ulicami Ogrodową i Krakowską. W przeciwnym kierunku też jednokierunkowymi ulicami: Kanał Kohna, ks. Wróblewskiego, Strażacką i Krakowską (jej fragment od ul. Strażackiej do placu Daszyńskiego jest jednokierunkowy w kierunku północnym).

  Z wprowadzonymi zmianami organizacji ruchu poprawiły się warunki jazdy przez skrzyżowanie ul. Krakowskiej i DK-1 oraz odcinek "jedynki" od ul. Bór do ul. Legionów, na którym w ostatnich tygodniach wymieniono nawierzchnię.

  Największa w mieście galeria handlowa zostanie otwarta w sobotę. - Będzie tutaj docelowo około 1500 nowych miejsc pracy - mówi Piotr Myszka, dyrektor zarządzający galerią. - Najemcy sukcesywnie kompletują personel. Wynajęliśmy już 95 proc. powierzchni. Sama administracja galerii zatrudniła już prawie 200 osób obsługi technicznej, ochrony parkingów oraz do sprzątania. Przy budowie pracę miało ok. 2 tys. osób.

  Galeria będzie płacić miastu podatek gruntowy - od zajmowanej powierzchni, a jest to 8,5 hektara. Oznacza to, że każdego roku do budżetu Częstochowy galeria odprowadzi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podatek dochodowy, przynajmniej za ten rok, firma zapłaci jednak w Warszawie, bo tam jest zarejestrowany inwestor. Ale wiele wskazuje, że Galeria Jurajska już w przyszłym roku może być zarejestrowana w Częstochowie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama