Do rozdziału na schetynówki...

  Do rozdziału na schetynówki jest prawie o 10 mln więcej niż przed rokiem

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jeszcze tylko do środy samorządy mają czas na składanie wniosków o dofinansowanie z rządowej kasy budowy i remontów dróg lokalnych. Jest o co walczyć.
  Wojewoda śląski ma do podziału 72,3 mln zł - o blisko 10 mln zł więcej niż w ubiegłym roku. Mimo to, do wczoraj zaledwie 10 samorządów złożyło wnioski o dotację na schetynówki. Być może większość zainteresowanych zrobi to dopiero w ostatniej chwili.

  - Niektóre samorządy skarżą się jednak, że z powodu kryzysu nie stać ich nawet na wyłożenie wkładu własnego. Zaczyna im się odbijać się czkawką trwający kryzys - przyznaje Paweł Siembab, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  Przed rokiem o rządową dotację na "schetynówki" wystąpiło 186 gmin i powiatów z naszego regionu - po dokonanej przez urzędników wojewody selekcji na listę wybrańców trafiły 52 inwestycje. Ponieważ rzeczywiste koszty tych prac okazały się dużo niższe niż zakładano, a zaoszczędzone środki przekazano samorządom z listy rezerwowej, więc ostateczna liczba dofinansowanych inwestycja wzrosła do 82.
  - Wykorzystaliśmy całą pulę, którą mieliśmy do dyspozycji, 62, 5 mln zł. Dofinansowane zostały wszystkie samorządy z listy rezerwowej, które zadeklarowały przeprowadzenie inwestycji w terminie. Jak do tej pory wiemy o 8 zakończonych inwestycjach - mówi Paweł Siembab.

  Pierwszy etap Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych był zarazem ostatnim, w którym rządowe pieniądze dzielono wedle zasady "każdemu po równo". Przyjęta 15 września przez rząd nowelizacja programu zakłada, że od drugiej jego edycji podział funduszy między województwa odbywać będzie się w zależności od ich powierzchni, liczby ludności i łącznej długości utwardzonych dróg lokalnych. Na takich poprawkach skorzystają duże, ludne regiony o gęstej sieci komunikacyjnej - takie właśnie, jak województwo śląskiej.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama