Do rozdziału na schetynówki...

Do rozdziału na schetynówki jest prawie o 10 mln więcej niż przed rokiem

Michał Wroński

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Jeszcze tylko do środy samorządy mają czas na składanie wniosków o dofinansowanie z rządowej kasy budowy i remontów dróg lokalnych. Jest o co walczyć.
Wojewoda śląski ma do podziału 72,3 mln zł - o blisko 10 mln zł więcej niż w ubiegłym roku. Mimo to, do wczoraj zaledwie 10 samorządów złożyło wnioski o dotację na schetynówki. Być może większość zainteresowanych zrobi to dopiero w ostatniej chwili.

- Niektóre samorządy skarżą się jednak, że z powodu kryzysu nie stać ich nawet na wyłożenie wkładu własnego. Zaczyna im się odbijać się czkawką trwający kryzys - przyznaje Paweł Siembab, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Przed rokiem o rządową dotację na "schetynówki" wystąpiło 186 gmin i powiatów z naszego regionu - po dokonanej przez urzędników wojewody selekcji na listę wybrańców trafiły 52 inwestycje. Ponieważ rzeczywiste koszty tych prac okazały się dużo niższe niż zakładano, a zaoszczędzone środki przekazano samorządom z listy rezerwowej, więc ostateczna liczba dofinansowanych inwestycja wzrosła do 82.
- Wykorzystaliśmy całą pulę, którą mieliśmy do dyspozycji, 62, 5 mln zł. Dofinansowane zostały wszystkie samorządy z listy rezerwowej, które zadeklarowały przeprowadzenie inwestycji w terminie. Jak do tej pory wiemy o 8 zakończonych inwestycjach - mówi Paweł Siembab.

Pierwszy etap Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych był zarazem ostatnim, w którym rządowe pieniądze dzielono wedle zasady "każdemu po równo". Przyjęta 15 września przez rząd nowelizacja programu zakłada, że od drugiej jego edycji podział funduszy między województwa odbywać będzie się w zależności od ich powierzchni, liczby ludności i łącznej długości utwardzonych dróg lokalnych. Na takich poprawkach skorzystają duże, ludne regiony o gęstej sieci komunikacyjnej - takie właśnie, jak województwo śląskiej.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo