Ważne

  Jazz do sukcesu

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Z Andrzejem Kalinowskim, organizatorem festiwalu Jazz i Okolice, który rozpoczyna się 30 września w Katowicach, rozmawia Ola Szatan
  Jazz ma się u nas dobrze?
  W Katowicach wszelka muzyka ma się wyjątkowo dobrze, trzeba tylko lepiej popularyzować tę wielką jej różnorodność, a może oprzeć o nią kulturalną promocję miasta? Moim zdaniem, to oczywiste i stosunkowo proste do przeprowadzenia. Jest to z całą pewnością dobra droga do sukcesu Katowic.

  Wedle jakiego klucza dobiera pan muzycznych gości?
  Staram się być na bieżąco z tym, co dzieje się na światowym rynku muzycznym. Zatem jeżeli usłyszę interesującą mnie muzykę, to zaczynam poszukiwania w internecie i prasie, czytam wszystko, co pisze się o danym muzyku: artykuły, recenzje płyt, wreszcie, co on sam mówi o swojej twórczości.
  Niejako sprawdzam jego wiarygodność, a jak tylko potwierdzę swoje przeczucia, że mam do czynienia z kimś naprawdę ciekawym i rzetelnym, to nawiązuję kontakt z menedżerem i wkrótce mamy jego koncert w Katowicach.

  Taka impreza wymaga sporego zaplecza finansowego.
  Wróciłem z Kongresu Kultury Polskiej, gdzie w podsumowaniu padły znamienne słowa, że w polskich warunkach kultura z wyższej półki nie jest w stanie utrzymać się sama, wymaga wsparcia zarówno ze strony mecenatu państwowego, jak i samorządowego. Kapitał prywatny coraz częściej przejawia zainteresowanie kulturą i pozostaje mieć nadzieję, że z czasem dojdziemy do europejskiego poziomu, jednak nawet dziś w wielu krajach Unii kultura wspierana jest przez państwo.

  Katowice aspirują do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Mamy szansę?
  Nigdy nie wolno myśleć, że nie mamy szans, bo w ten sposób sami skazujemy się na marginalizację i kulturowy prowincjonalizm. Trzeba próbować, bo czyż istotą gospodarki kapitalistycznej nie jest wszelka rywalizacja i skuteczna promocja? Jeżeli zatem zaproponujemy coś interesującego, to mamy szansę. Szeroko pojęta kultura muzyczna może być kluczem do sukcesu Katowic.

  ***
  Dziś pierwszy koncert festiwalu Jazz i Okolice. Jego gwiazdą będzie Uri Caine Bedrock Trio, a gościem specjalnym Barbara Walker (Jazz Club Hipnoza, pl. Sejmu Śląskiego 2). Jako support zaprezentuje się polski zespół Me, Myself And I. Początek o 20.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama