Lekarze chcą mieć więcej na etacie

  Lekarze chcą mieć więcej na etacie

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  29 tysięcy zł - to miesięczna pensja najlepiej zarabiającego w województwie śląskim ordynatora. W skali kraju rekordzista na tym stanowisku zarabia jednak ponad 40 tysięcy złotych.
  Średnio lekarz bez specjalizacji zarabia 5 - 6 tys. złotych, czyli ponad połowę więcej niż jeszcze dwa lata temu. W naszym regionie są jednak lekarze, którzy mają niecałe 2 tys. złotych pensji! Lekarze w trakcie specjalizacji zarabiają więcej od tych, którzy ich uczą


  Chociaż w porównaniu z 2006 rokiem płace lekarzy wzrosły od 50 do nawet 120 proc. (w zależności od stopnia specjalizacji i zajmowanego stanowiska) to medycy wciąż są niezadowoleni.
  Ich zdaniem zarobki są rzeczywiście lepsze, ale osiągane morderczą pracą na kilku etatach. Poza tym różnice w zarobkach między poszczególnymi oddziałami i szpitalami są wyjątkowo duże i sięgają nawet kilkuset procent.
  By wyrównać dysproporcje, lekarskie związki zawodowe chcą wprowadzenia minimalnego wynagrodzenia dla lekarza specjalisty w wysokości od 2,5 do 3 średnich krajowych.

  - Nie zrezygnujemy z działań na rzecz poprawy wynagrodzeń lekarskich za jeden etat, aby uwolnić lekarzy od przymusu dorabiania podczas nadmiernej ilości dyżurów i na dodatkowych etatach - mówią związkowcy z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i nie są gołosłowni. Chcą negocjacji płacowych z Ministerstwem Zdrowia, które by wybić im broń z ręki, publikuje raporty o stanie płac. Wynika z nich, że pensje medyków są wysokie jak nigdy dotąd.

  - Oburzamy się na te dane, bo mijają się z prawdą. Politycy specjalnie manipulują opinią publiczną, żeby do nas zniechęcić społeczeństwo - ocenia dr Tomasz Underman, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Koniec z hipokryzją. Lekarz to zawód, który musi być dobrze opłacany, bo jest elitarny.

  Zdaniem OZZL lekarze pracują znacznie dłużej niż inni pracownicy, a wynika to zarówno z niedoboru lekarzy w Polsce, jak i z ich stosunkowo niskich wynagrodzeń za pracę w normalnym czasie pracy. Tymczasem początkujący sędzia czy prokurator mają po 6 tys. za etat, a oficer WP - ok. 4 tys. zł.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama