Katowice: Dni dawcy pamięci Ani Seweryn

  Katowice: Dni dawcy pamięci Ani Seweryn

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W najbliższy weekend, a więc 3 i 4 października, w Katowicach na lotnisku Muchowiec, przy okazji Katowickiego Festiwalu Biegowego im. Jerzego Kukuczki odbędą się Dni Dawcy Pamięci Ani Seweryn, studentki AWF, która zmarła 4 lipca 2009 roku na białaczkę. Nie doczekała przeszczepu szpiku, nie udało się znaleźć dla niej odpowiedniego dawcy.
  O historii tej niezwykłej dziewczyny pisaliśmy na łamach Polski Dziennika Zachodniego wielokrotnie. Zorganizowany przez fundację DKMS w czerwcu dzień dawców szpiku dla Ani zgromadził rekordową ponad 2 tysięczną armię ludzi dobrej woli. Niestety nie było wśród nich dawcy dla Ani.

  Ale chociaż Ani już dziś z nami nie ma to wciąż jej walka z chorobą wzrusza, a pamięć o niej mobilizuje ludzi.


  - Stąd pomysł, by odbyły się dni pamięci naszej Ani — mówi Katarzyna Ombach z fundacji DKMS, która wraz z katowickim AWF organizuje to niezwykłe spotkanie, zaś nasza gazeta jest jego patronem. W organizację zaangażowana jest także rodzina Ani. Do akcji przyłączył się również Artur Rojek, lider grupy Myslowitz, który chce zarejestrować się jako dawca.

  To wspaniały gest, bo potencjalnych dawców szpiku jest ciągle w Polsce zbyt mało. Tymczasem co 1,5 godziny stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na nowe życie jest przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy. Niestety tylko co dla drugiego chorego udaje się znaleźć zgodnego dawcę. Im więcej dawców, tym większe szansa na powrót do zdrowia.

  - Ania nie zastanawiała się dlaczego zachorowała, tylko po co. Teraz, gdy jej już nie ma wśród nas, odpowiedź na to pytanie wydaje się jasna: po to, by ratować nie swoje, ale czyjeś życie - twierdzi K. Ombach. - Ona odeszła, ale jej cząstka będzie żyć w każdym, kogo uda się uratować dzięki ludziom, którzy odpowiedzieli na jej apel w czerwcu oraz dzięki tym, którzy zarejestrują się podczas kolejnej akcji.  Rejestracja potencjalnych dawców


  3 października (sobota) godzina 16.00-20.00
  4 października (niedziela) godzina 12.00-20.00

  Miejsce: Katowice — Lotnisko Muchowiec przy Dolinie Trzech Stawów Katowicki Festiwal Biegowy im. Jerzego Kukuczki www.biegkukuczki.pl

  Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr Pesel.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama