Ważne
  Pacjenci będą wędrować między Dąbrową i Będzinem

  Pacjenci będą wędrować między Dąbrową i Będzinem

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pacjentów z powiatu będzińskiego i Dąbrowy Górniczej, którzy korzystają z zabiegów laryngologicznych i okulistycznych czekają wkrótce podróże do sąsiedniego miasta.
  Adam Lazar, starosta powiatu będzińskiego ze Zbigniewem Podrazą, prezydentem Dąbrowy Górniczej zawarli porozumienie (na razie ustne) co do wzajemnej wymiany usług w zakresie tych szpitalnych specjalizacji. Skłoniły ich do tego zbyt niskie kontrakty, które nie pozwalają szpitalom na wykorzystanie swoich możliwości. W praktyce ma to wyglądać tak, że powiat będziński (a konkretnie szpital czeladzki) zajmie się świadczeniem specjalistycznych usług laryngologicznych dla mieszkańców powiatu i Dąbrowy Górniczej.
  Z drugiej strony, na specjalistyczne operacje okulistyczne mieszkańcy powiatu będą jeździli do Dąbrowy Górniczej. Zdaniem Adama Lazara, na pewno będzie to korzystne dla szpitali, jak i pacjentów.

  - My mamy dobrą laryngologię, Dąbrowa Górnicza ma wysokospecjalistyczny oddział okulistyczny. A pacjenci będą mieli dostęp do lepszego sprzętu - tłumaczy starosta.

  Z porozumienia cieszy się prezydent Podraza. - Do końca tygodnia to porozumienie zostanie podpisane, ale musi jeszcze zostać przedstawione obu radom i uzyskać ich akceptację. Myślę, że nie ma sensu ograniczone funkcjonowanie dwóch takich samych oddziałów w sąsiednich miastach - podkreśla prezydent Podraza.

  Nie oznacza to jednak likwidacji opieki okulistycznej w Będzinie. - Będzie funkcjonowała przychodnia okulistyczna, czynna od 8 do 18. Pacjenci będą normalnie przyjmowani i obsługiwani - uspokaja Jacek Kołacz, dyrektor PZZOZ w Będzinie. Dodaje także, że pracownicy nie muszą obawiać się zwolnień, bo znajdą pracę w przychodni.

  - Do tej pory na oddziale byli ordynator, lekarz na emeryturze i stażyści, w sumie kilka osób - wyjaśnia dyrektor Kołacz.

  Na bardziej skomplikowane zabiegi pacjenci będą musieli jednak jeździć do Dąbrowy Górniczej. - To będzie problem dla osób starszych, dla nich dojazd to problem - mówi Andrzej Kwiatkowski, pacjent i mieszkaniec Będzina.

  To jeszcze nie wszystkie planowane zmiany.
  - Dąbrowa ma też bardzo dobrze rozwiniętą onkologię i chcielibyśmy, aby otoczyła opieką pacjentów z naszego powiatu - przyznaje starosta Lazar.

  W śląskim oddziale NFZ o porozumieniu na razie jeszcze nic wiedzą.
  - Na pewno w tej propozycji jest logika i ekonomia. Szpitale nie mogą natomiast przekazywać wzajemnie przyznanych kontraktów. Możliwe jest to na zasadzie cesji, ale w ramach jednej placówki. Z drugiej strony, jeśli dany szpital wykaże, że zwiększyła się ilość pacjentów negocjacja wysokości kontraktów jest jak najbardziej możliwa. I jest duże prawdopodobieństwo, że je uzyska - wyjaśnia Jacek Kopocz, rzecznik prasowy śląskiego NFZ.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama