Fedrunek tylko pod ścisłą kontrolą

Fedrunek tylko pod ścisłą kontrolą

Agata Pustułka

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarł w środę dziewiętnasty górnik, kolejna ofiara katastrofy do jakiej doszło w kopalni Wujek-Śląsk.
Miał 45 lat, osierocił dwoje dzieci. Stan kolejnego poszkodowanego lekarze wciąż określają jako ciężki. Na szczęście stan pozostałych 22 poparzonych stale się poprawia.

- By nie było więcej tak tragicznych informacji ze Śląska, trzeba zmienić prawo - twierdzi Bożena Borys-Szopa, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, która właśnie wczoraj na polecenie prezydenta zorganizowała pierwsze spotkanie szefów niemal wszystkich instytucji kontrolnych, którzy zastanawiali się jakie przepisy są potrzebne, by w sposób maksymalny ochronić życie i zdrowie osób pracujących w ekstremalnych warunkach.
W tym przede wszystkim górników. - Musimy w tych sprawach mówić jednym głosem i mówimy. Pierwszy postulat, który został zgłoszony dotyczy zmia-ny przepisów dotyczących kontroli - wyjaśnia Borys-Szopa.

- Znowelizowana niedawno ustawa o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej sprowadziła kontrole do fikcji, bo są zapowiadane, a ich zakres ustalany. Zarówno prezes Wyższego Urzędu Górniczego, jak i przedstawiciele Inspekcji Pracy oraz NIK domagają się przywrócenia niezapowiedzianych kontroli. Realizacja tego postulatu jest kwestią czasu. Zgromadzeni na specnara-dzie u prezydenta uznali także, że konieczne jest wydzielenie przepisów dotyczących WUG z ustawy o prawie geologicznym i górniczym.

- To nieporozumienie, że WUG jako jedyna tego typu instytucja, o jakże ogromnym znaczeniu dla bezpieczeństwa pracy, nie ma oddzielnych uregulowań, a te, które są, giną w natłoku innych przepisów - wyjaśnia Borys-Szopa. Dowiadujemy się, że prezydent RP będzie optował za większą samodzielnością i niezależnością górniczej policji. Inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie mają przygotować posłowie. Tymczasem jesteśmy coraz bliżej prawdy o przyczynach tragicznego wypadku w rudzkiej kopalni. W najbliższy wtorek ma odbyć się posiedzenie zespołu badającego przyczyny katastrofy. Eksperci oraz szefowie związków zawodowych zapoznają się z dotychczasowymi ustaleniami i efektami wizji lokalnej.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Redaktorka Premiera

Zirytowany górnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

Gartuluję obiektywizmu i rzetelnego podejścia do swojej pracy, które objawiają się właśnie takimi "owocami" pani twórczości, szkoda że te owoce nie nadają się nawet na lichej jakości wino.Gratuluję...rozwiń całość

Gartuluję obiektywizmu i rzetelnego podejścia do swojej pracy, które objawiają się właśnie takimi "owocami" pani twórczości, szkoda że te owoce nie nadają się nawet na lichej jakości wino.Gratuluję wiary w ponadludzkie zdolności Pana Premiera, bo to My nie potrafiliśmy zidentyfikować ciał Kolegów a przyjechał Pan Premier i załatwił to od ręki. Pani redaktor takie artykuliki można pisać w brukowcach a nie gazecie, która ma w tytule Trybuna Górnicza. Jeżeli ma Pani problemy z pracą pomożemy, mam już propozycję np "Głos Wąchocka"zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo