Sprawa długów umorzona

  Sprawa długów umorzona

  Magdalena Sekuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez Marka Kopla, prezydenta Chorzowa. Podstawą umorzenia śledztwa było przedawnienie.
  - Prokurator analizował, czy prezydent swoje uprawnienia przekroczył - wyjaśnia Tomasz Małuch, prokurator rejonowy w Dąbrowie Górniczej. - By postawić mu zarzuty, musiałby się dopatrzyć celowego działania, a takowego nie było.

  Mimo to zauważono pewne uchybienia w działaniu władz miasta, które stosowały złe przepisy. - Wtedy jednak przepisy ciągle się zmieniały. Trudno by w takim przypadku prezydent celowo wykorzystywał złe - dodaje Małuch.

  Chodzi o umorzenie w latach 90. najemcom lokali długów z tytułu m.in. zaległości czynszowych i za zimną wodę bez zgody właścicieli kamienic, w których mieszkali. Nie wiadomo dokładnie, o jaką kwotę chodzi. Prokuraturę zawiadomił pełnomocnik pięciu właścicieli nieruchomości. Ci szacują, że może chodzić nawet o 2-3 mln złotych!

  - Gdyby nie było czynu zabronionego, to prokurator umorzyłby postępowanie nie z uwagi na przedawnienie, ale z uwagi na brak znamion przestępstwa - uważa Marek Stańko, prawnik z Chorzowa. - Przedawnienie z znaczeniu karnym nie pozbawia właścicieli kamienic dochodzenia roszczeń od gminy w drodze cywilno-prawnej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama