Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna strażnica nad Białą budzi zazdrość

Jacek Drost
Bielska strażnica to obiekt na miarę XXI wieku
Bielska strażnica to obiekt na miarę XXI wieku Fot. Jacek Drost
Zakończyła się budowa największej i najnowocześniejszej strażnicy w Polsce. Obiekt na miarę XXI wieku, znajdujący się przy bielskiej ul. Leszczyńskiej, może budzić zazdrość strażaków z innych jednostek.

- To historyczny moment dla straży pożarnej. Przeprowadzka została już zakończona - mówił wczoraj st. brygadier Adam Caputa, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

Efekty 5-letnich prac, które pochłonęły prawie 30 mln zł, są imponujące. Powstał obiekt wyposażony w część garażową z 23 stanowiskami, warsztatem i pomieszczeniem do odmrażania (przy pomocy specjalnych dmuchaw z ciepłym powietrzem) samochodów, które zimą wracają z akcji. Na piętrze znajdują się m.in. pomieszczenia administracyjne, sale konferencyjno-szkoleniowe, a także koszary z dziesięcioma 4-osobowymi pokojami sypialnymi wyposażonymi w łazienki oraz sala gimnastyczna z boiskami do gry w koszykówkę, siatkówkę czy piłkę ręczną. Jakby tego było mało, to są jeszcze siłownia i niewielka sauna. Budynek naszpikowany jest nowoczesną techniką.

- Warunki do pracy są imponujące, ale myślę, że strażakom to się należało - mówi komendant Caputa.
O nowej strażnicy myślano w mieście już w latach 70. ub. wieku. Pojawiały się różne pomysły, m.in. budowy jednostki w dzielnicy Kamienica, ale żaden nie wypalił. Do tematu wrócono w latach 90. XX w., bo budynki przy ulicy Grunwaldzkiej i na placu Ratuszowym z roku na rok - jak strażakom przybywało zadań i nowoczesnego sprzętu - przestawały spełniać swoje funkcje i pogarszał się ich stan techniczny. Parkowanie ciężkich wozów bojowych było coraz trudniejsze, bo bramy wjazdowe były wąskie, a stropy słabe, brakowało szatni, pomieszczeń socjalnych i co najgorsze magazynów, więc sprzęt ratowniczy był porozrzucany po różnych zakątkach miasta.

Strażacy mają do dyspozycji m.in. saunę, siłownię i salę gimnastyczną

Z czasem, kiedy w mieście zaczęło przybywać samochodów, okazało się, że i sama lokalizacja obu budynków nie jest najtrafniejsza. Gdy wozy bojowe wyjeżdżały z ul. Grunwaldzkiej czy pl. Ratuszowego, wstrzymywany był ruch, tworzyły się korki, a strażacy musieli przedzierać się przez zatłoczone miasto, co skutkowało opóźnieniami w dojeździe do pożarów czy innych zdarzeń.

Najgorsze było to, że w innych miastach nowe strażnice zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu, a w Bielsku-Białej wszystko obracało się w sferze planów.
W końcu w 2003 roku miasto wydzierżawiło straży za symboliczną sumę na 25 lat ponad hektar gruntu przy ul. Leszczyńskiej, z budżetu państwa zostały zagwarantowane pieniądze na inwestycję. Roboty ruszyły w kwietniu 2004 roku.

- Strażacy sami wycinali drzewa i niwelowali teren, żeby zejść z kosztów - wspomina Adam Caputa.
W lutym 2008 roku, kiedy już stał budynek, zabrakło pieniędzy na kontynuację prac i zastanawiano się, czy w ogóle nie zrezygnować z inwestycji. Jednak strażakom udało się w ciągu zaledwie dwóch dni zebrać milion złotych od beskidzkich samorządów i dzięki determinacji paru osób roboty zostały doprowadzone do końca.

St. bryg. Zdzisław Stypuła, zastępca komendanta miejskiego bielskiej PSP przyznaje, że obecna lokalizacja jest zdecydowanie lepsza od poprzednich.
- Strażnica znajduje się w pobliżu dużych bielskich osiedli, m.in. Karpackiego, Złotych Łanów, więc czas dojazdów do różnych zdarzeń znacznie się skróci - mówi Stypuła.

W nowej strażnicy powstanie jeszcze Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie przeniesione zostaną stanowiska dyspozytorskie pogotowia ratunkowego i straży miejskiej. Na razie brakuje na to pieniędzy, a i sam system CPR dla województwa śląskiego jest jeszcze opracowywany. Budynki przy ul. Grunwaldzkiej i pl. Ratuszowym straż przekaże miastu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!