Nowoczesna strażnica nad Białą budzi zazdrość

Nowoczesna strażnica nad Białą budzi zazdrość

Jacek Drost

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Zakończyła się budowa największej i najnowocześniejszej strażnicy w Polsce. Obiekt na miarę XXI wieku, znajdujący się przy bielskiej ul. Leszczyńskiej, może budzić zazdrość strażaków z innych jednostek.
- To historyczny moment dla straży pożarnej. Przeprowadzka została już zakończona - mówił wczoraj st. brygadier Adam Caputa, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

Efekty 5-letnich prac, które pochłonęły prawie 30 mln zł, są imponujące. Powstał obiekt wyposażony w część garażową z 23 stanowiskami, warsztatem i pomieszczeniem do odmrażania (przy pomocy specjalnych dmuchaw z ciepłym powietrzem) samochodów, które zimą wracają z akcji. Na piętrze znajdują się m.in. pomieszczenia administracyjne, sale konferencyjno-szkoleniowe, a także koszary z dziesięcioma 4-osobowymi pokojami sypialnymi wyposażonymi w łazienki oraz sala gimnastyczna z boiskami do gry w koszykówkę, siatkówkę czy piłkę ręczną. Jakby tego było mało, to są jeszcze siłownia i niewielka sauna. Budynek naszpikowany jest nowoczesną techniką.

- Warunki do pracy są imponujące, ale myślę, że strażakom to się należało - mówi komendant Caputa.
O nowej strażnicy myślano w mieście już w latach 70. ub. wieku. Pojawiały się różne pomysły, m.in. budowy jednostki w dzielnicy Kamienica, ale żaden nie wypalił. Do tematu wrócono w latach 90. XX w., bo budynki przy ulicy Grunwaldzkiej i na placu Ratuszowym z roku na rok - jak strażakom przybywało zadań i nowoczesnego sprzętu - przestawały spełniać swoje funkcje i pogarszał się ich stan techniczny. Parkowanie ciężkich wozów bojowych było coraz trudniejsze, bo bramy wjazdowe były wąskie, a stropy słabe, brakowało szatni, pomieszczeń socjalnych i co najgorsze magazynów, więc sprzęt ratowniczy był porozrzucany po różnych zakątkach miasta. Strażacy mają do dyspozycji m.in. saunę, siłownię i salę gimnastyczną
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo