Uczniowskie tornistry do przeglądu

  Uczniowskie tornistry do przeglądu

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Inspektorzy sanepidu odwiedzą szkoły podstawowe, żeby przyjrzeć się, co taszczą uczniowie
  Mały Polak dźwiga znacznie więcej w tornistrze niż jego rówieśnicy w innych krajach. Tak jednak być nie musi. Dlatego sanepid odwiedzi szkoły i przyjrzy się uczniowskim ciężarom.
  O tym, że tornistry ważą za dużo mówi się od czasu, kiedy elementarze zostały zastąpione przez wieloczęściowe opracowania dla najmłodszych uczniów. Cztery i więcej kilogramów książek w tornistrze to obecnie nic nadzwyczajnego. 80 proc. polskich pierwszoklasistów dźwiga do i ze szkoły za ciężkie tornistry


  Problemem wagi podręczników i zeszytów zainteresował się kilka miesięcy temu rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Z danych Biura RPD wynika, że tornistry 80 proc. uczniów klas pierwszych są za ciężkie. W klasach drugich pod ciężarem podręczników ugina się 100 proc. uczniów, a wśród trzecioklasistów jest ich 90 proc. Normą są 3 kg, bo chociaż w Polsce nie ma żadnych przepisów regulujących dopuszczalne ciężary, granicę wyznaczyli pediatrzy. Z kolei normy unijne przewidują 2 kg, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, żeby nie przekraczały 10 proc. masy ciała.

  Raport Michalaka skłonił minister edukacji Katarzynę Hall do podpisania kilka tygodni temu stosownego rozporządzenia, które miało odchudzić tornister. Jednym z zaleceń resortu było zapewnienie dzieciom możliwości pozostawienia książek w szkole. Na szafki szkolne nie przewidziano jednak żadnych dotacji.
  Nic się więc nie zmieniło. Dzieci nadal uginają się pod ciężarem książek i zeszytów, co potwierdzają dane zebrane w Biurze RPD.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama