Ważne
  Wkrótce ruszy droga dla lokatorów operacja winda

  Wkrótce ruszy droga dla lokatorów operacja winda

  Aldona Minorczyk-Cichy, Jerzy Wójcik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mieszkasz w wysokim bloku i codziennie korzystasz z windy? Zapewne już wkrótce będziesz musiał wyłożyć nawet 5 tysięcy zł na jej wymianę.
  A to dlatego, że Komisja Europejska zaleca wycofanie z użycia przestarzałych dźwigów osobowych. Co prawda nasi politycy nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji, jak starą windę i do kiedy zarządca budynku będzie musiał wymienić na nową, jednak w Ministerstwie Gospodarki leży projekt rozporządzenia, które ma nakazać właścicielom starych i niebezpiecznych wind ich wymianę. Windy starsze niż 20 lat trzeba będzie wymieniać na nowe do 2012 roku.


  Dźwigów jest w kraju ponad 71 tys. Szacuje się, że w Katowicach działa ich co najmniej 4500, w Gliwicach 2300, w Dąbrowie Górniczej 2000, w Częstochowie ponad 700, a w Bielsku-Białej 1400. Ile tych urządzeń ma ponad 20 lat? Urząd Dozoru Technicznego nie dysponuje takimi statystykami, bo inspektorzy dbają o to, by windy były sprawne, ale nie patrzą na datę produkcji. Ewa Dorobińska, rzeczniczka UDT, podkreśla, że każdy dźwig jest dokładnie sprawdzany i dopuszczany do użytku raz w roku.

  - To jak z samochodem. Można jeździć dobrze utrzymaną i pozornie sprawną syrenką, tylko mam wątpliwości, czy to najlepszy wybór - mówi Tadeusz Popielas, sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów. - Nowoczesne windy poprawią bezpieczeństwo i dodatkowo obniżą rachunki za konserwację i prąd - twierdzi i dodaje, że do zalecenia KE zastosowało się już 11 krajów, a niedawno o wymianie starych wind zdecydowali Włosi.

  - Inne kryterium niż stan techniczny, nie powinno mieć wpływu na wymianę. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim działa urządzenie zamontowane przed II wojną światową. Problem w tym, że koszt jednego nowego dźwigu to od 100 do 120 tys. złotych. Wykładamy je z funduszu remontowego, na który składają się wszyscy lokatorzy - przypomina Lidia Grodowska, prezes spółdzielni im. I. Paderewskiego w Katowicach.

  Biorąc pod uwagę fakt, że statystyczna winda obsługuje od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkań, koszt na jedną rodzinę może wynieść 5 tys. zł.

  W Ministerstwie Gospodarki leży projekt rozporządzenia, które ma nakazać właścicielom wymianę starych i niebezpiecznych wind. Jeden z pomysłów przewiduje, że mielibyśmy na to trzy lata. Choć ministerstwo uspokaja, że bierze pod uwagę wysokie koszty tego przedsięwzięcia i nie podjęło decyzji, dla spółdzielców i mieszkańców data 2012 jest porażająca.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama