Polacy i Czesi handlowali starociami na granicy

  Polacy i Czesi handlowali starociami na granicy

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W sobotę na starym przejściu granicznym w Chałupkach było tłoczno, jak dawniej. Odbył się tam trzeci w historii międzynarodowy targ staroci.
  Polacy i Czesi przyszli tu sprzedawać i wymieniać swoje skarby. Niektórzy przyjechali do Chałupek z daleka.

  - W domu mam do sprzedania stare furmanki, ale nie przywiozłem ich na targ, bo nie miałem ich tu jak przetransportować. Jestem z Tarnowa - mówi Ryszard Bobrich, pokazując fotografię starych wozów. Kolekcjoner przywiózł ze sobą jednak wiele innych mniejszych rzeczy m.in. koryta dla zwierząt, rzeźby, a nawet przedwojenną kołyskę. - Na pewno dziecko lepiej się w niej wyspało niż w nowoczesnych wózkach - śmieje się pan Ryszard.

  Na targu można było kupić też nieco nowsze przedmioty m.in. używane zabawki, ubrania i książki. - Synowie namówili mnie, żeby wystawić nasz kram. Sprzedajemy zabawki, którymi już się nie bawią. Mamy nawet narty i rowerek - mówi Alicja Bolik, matka Tomasza i Dawida z Krzyżanowic.

  Każdy mógł zarobić trochę grosza, tym bardziej że handlujący nie musieli wnosić żadnych opłat. Urzędnicy z Krzyżanowic chcą, by jarmark na granicy wpisał się na stałe w kalendarz imprez i stał się atrakcją Chałupek.

  - Takie targi są popularne na Zachodzie. Okazuje się, że mogą być i u nas, bo ludzi jest więcej niż poprzednio - zauważa Leonard Fulneczek, wójt Krzyżanowic. - Poza tym mamy tutaj świetne miejsce. Przecież kiedyś Polacy i Czesi gromadzili się tu w zupełnie innym celu. A teraz mogą tu miło spędzać czas - dodaje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama