Kuźnica Warężyńska będzie nie tylko chronić przed powodziami

  Kuźnica Warężyńska będzie nie tylko chronić przed powodziami

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Po ponad trzech latach od powstania największego w Zagłębiu zbiornika wodnego o powierzchni ponad 500 ha stanie się on nareszcie atrakcją turystyczną z prawdziwego zdarzenia.
  Do końca tego roku władze Dąbrowy Górniczej i Siewierza przedstawią Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Gliwicach konkretne projekty zmian wokół sztucznego jeziora, Kuźnica Warężyńska, zwanego potocznie Pogorią IV. Mają tu powstać m.in. dodatkowe ścieżki rowerowe, zaplecze gastronomiczne, a docelowo przystanie żeglarskie, campingi i plaże.

  Dziś, choć nie tylko latem, ale też jesienią, wypoczywają tu setki mieszkańców z całego województwa śląskiego (jest m.in.
  trasa dla rowerzystów i rolkarzy, można łowić ryby, przyjeżdżają quadowcy), nie ma żadnego zaplecza rekreacyjnego. Dlaczego? Bo zbiornik traktowany jest jako retencyjny i ma zabezpieczać przed ewentualną powodzią obszary Będzina, Sosnowca, czy Mysłowic. Grunty wokół niego należą natomiast do Skarbu Państwa i są w trwałym zarządzie gliwickiego RZGW, co wyklucza inwestycje gmin.
  Oficjalnie nie można się też kąpać, ani uprawiać sportów wodnych. To jednak tylko teoria, bo ratownicy wodni musieli tu w ostatnich dwóch latach interweniować kilka razy. - Będziemy się starać o bazę w tym miejscu - mówi Andrzej Latosik, szef dąbrowskiego oddziału WOPR.

  - Trudno powstrzymywać mieszkańców przed wypoczynkiem w tak atrakcyjnym miejscu. Aż się prosi, by powstały plaże, ławki, restauracje - podkreśla Małgorzata Mróz , dąbrowianka.

  Kiedy w 2006 r. wyrobisko kopalni piasku Kuźnica Warężyńska znalazło się pod wodą miało tu powstać centrum nurkowe, mówiło się nawet o torze do wyścigów konnych. Plany miała też gmina Siewierz. Przygotowała projekt budowy obiektu hotelowo-gastronomicznego i dwupoziomowych plaż. Zgody na budowę od RZGW jednak nie dostała.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pogoria IV

   Zenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Uważam, iż trzeba zrobić wszystko co jest możliwe aby doprowadzić do powstania niezbędnej infrastruktury wokół zbiornika. To bardzo piękny teren.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo