Wierni z Chebzia modlą się w przedszkolu

Wierni z Chebzia modlą się w przedszkolu

Agnieszka Widera

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

W Chebziu, najmniejszej rudzkiej dzielnicy, od 16 lat pod jednym dachem bawią się maluchy i modlą wierni.
Wprawdzie jedni i drudzy mają do dyspozycji osobne wejścia, ale do jednego budynku, bowiem przy ul. Węglowej 8 mieści się i przedszkole, i kaplica.

Być może to się wkrótce zmieni, bo radni kilka dni temu uchwalili, że parafia będzie mogła kupić pod kościół grunt, dotąd przeznaczony na zieleń i osiedla.

Budynek wybudowany został sto lat temu przez Schaffgotschów, arystokratyczny ród związany z Rudą Śląską.
Był to Dom Związkowy, przeznaczony na spotkania towarzystw kościelnych. Po wojnie urządzono tu przedszkole i salę gimnastyczną. Później z sali nie korzystano. Ale na kaplicę pomieszczenie nadawało się w sam raz. Tym bardziej że mieszkańcy Chebzia musieli na msze chodzić do odległego o ponad kilometr kościoła w Goduli.

Najpierw powstała więc kaplica. Od dwóch lat istnieje w Chebziu parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Dzięki temu msze odprawiane są codziennie i mieszkańcy Chebzia na miejscu mogą zawierać śluby, przystępować do pierwszej komunii i bierzmowania, tu udzielane są chrzty. - Ta kaplica to dla nas wielkie wybawienie. W naszym wieku na spacer do Goduli już nie ma siły, a jeżdżenie autobusem jest naprawdę uciążliwe - mówi Maria Krużel, jedna z parafianek.

Wprawdzie parafia nie jest duża, bo liczy niewiele ponad 1000 osób, ale kaplica w niedziele i w święta pęka w szwach, a większość wiernych stoi na ulicy. W środku bowiem zmieści się tylko około 90 osób.
- Mamy dworzec kolejowy, zjazd ze średnicówki, pętlę tramwajową, dobre połączenia autobusowe. Brakuje nam tylko lotniska i kościoła - wylicza z uśmiechem ks. Krzysztof Szudok, proboszcz parafii w Chebziu. - Chebzie jest jedyną dzielnicą Rudy Śląskiej bez kościoła - zaznacza.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo