Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gondoli i na kanapie, czyli będzie nowa Elka

Łukasz Respondek
Ostateczną decyzję o likwidacji starej kolejki akcjonariusze WPKiW podjęli w 2008 roku
Ostateczną decyzję o likwidacji starej kolejki akcjonariusze WPKiW podjęli w 2008 roku fot. arkadiusz ławrywianiec
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w sierpniu przyszłego roku nad alejkami Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku zacznie kursować nowa kolejka linowa.

W tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie jej projektu budowlanego. Pierwszy odcinek następczyni Elki ma kosztować około 20 milionów złotych i jest jednym z priorytetów ogłoszonego w lipcu Master Planu dla parku.

Władze WPKiW liczą na to, że 85 procent potrzebnych środków, czyli 17 milionów złotych, uda się pozyskać z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Reszta będzie pochodziła z Urzędu Marszałkowskiego.

- Samorząd wojewódzki pokryje środki na wkład własny, czyli da około trzech milionów złotych. Pieniądze na ten cel zostały już zabezpieczone w budżecie województwa - informuje Marcin Michalik, dyrektor gabinetu marszałka.

Obecnie RPO jest jednak zawieszony. - Kiedy tylko zostanie wznowiony, złożymy niezbędne wnioski - zapewnia Andrzej Kotala, prezes WPKiW. - Liczymy, że do końca roku będzie gotowy projekt i uzyskamy wszystkie potrzebne pozwolenia na budowę. Chcielibyśmy, żeby wykonawca rozpoczął prace w lutym. Mają potrwać do sześciu miesięcy.
Główna stacja kolejki ma zostać zlokalizowana obok parkingu nieopodal Ośrodka Harcerskiego, który zostanie rozbudowany i znajdzie się na nim miejsce dla kilkuset samochodów. Jej trasa będzie biegła wzdłuż Promenady generała Jerzego Ziętka i ma mieć około 2,5 kilometra długości. Stacja docelowa ma się znaleźć między wejściami do zoo i do wesołego miasteczka. Według wstępnych koncepcji, nowa kolejka ma być gondolowo-krzesełkowa. A to oznacza, że wozić nas będą i 4-osobowe kanapy, i 8-osobowe gondole. W najwyższych punktach ma kursować 13 metrów nad ziemią.

- Kolejka będzie czynna przez cały rok. Będą mogły nią podróżować dzieci w wózkach i osoby niepełnosprawne - wylicza Kotala. - Będzie ją obsługiwało znacznie mniej osób niż Elkę, a gondole będą kursowały również wtedy, kiedy pogoda nie będzie najlepsza.

Kotala nie chce na razie mówić, jakie będą ceny biletów.

Miejscami docelowymi kolejnych części kolejki, których budowa jest przewidziana na kolejne lata, mają być Planetarium Śląskie i okolice ulicy Siemianowickiej. Całość miałaby mieć około 6 kilometrów. - Chcemy, żeby wraz z rozwojem kolejnych części parku i realizacją inwestycji zaplanowanych w Master Planie, również kolejka powiększała swój zasięg - mówi Kotala.

Jak będzie się nazywać nowa Elka? O tym zdecydują sami zwiedzający. Będą mieli okazję wziąć udział w konkursie, który rozpocznie się, kiedy ruszy budowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!