18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W częstochowskich przychodniach zabrakło specjalistów

Piotr Piesik
Coraz większe kolejki ustawiają się do specjalistycznych poradni
Coraz większe kolejki ustawiają się do specjalistycznych poradni Fot. Tomasz Bolt
Pięć lekarskich poradni specjalistycznych w Częstochowie oraz jedną w Kłomnicach zamknięto. Pacjenci odchodzą z kwitkiem, bo poradnie nie mają aktualnych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wszystko dlatego, że poradnie takie muszą zatrudniać lekarzy ze specjalizacjami w danej dziedzinie i posiadać odpowiednie dla tej specjalności wyposażenie. Wszędzie tam, gdzie nie zapewniono odpowiedniej obsady fachowej do końca września, od 1 października nie można przyjmować pacjentów.

W Częstochowie przestały działać poradnie: otolaryngologii dziecięcej w przychodni "Nasze Dzieci" przy al. Wolności, audiologii oraz foniatrii w Specjalistyczno-Diagnostycznym Ośrodku Zdrowia przy ul. Waszyngtona, ponadto w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce: hematologii, endokrynologii oraz gastroenterologii dla dzieci. Przychodnia w Kłomnicach straciła poradnię endokrynologii.

W tym roku w Częstochowie zlikwidowano już kilka poradni: endokrynologii oraz gastroenterologii w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mickiewicza. Z kolei w szpitalu wojewódzkim przy ul. PCK nie ma co szukać pomocy diabetologa czy alergologa. Na szczęście kontrakt z NFZ zachowała poradnia endokrynologiczna w "Naszej Przychodni" przy ul. Wolności, choć pracuje tam tylko jeden specjalista. Dlatego może przyjąć niewielu pacjentów.

- Już sama nie wiem, do kogo się mam udać, chyba uruchomię znajomych i poszukam pomocy lekarskiej na Śląsku - trapi się Joanna Fabisiak, szukająca pomocy lekarskiej u endokrynologa. - Przecież to kuriozum, żeby miasto takiej wielkości jak Częstochowa traciło kolejne poradnie specjalistyczne, ponieważ ktoś wymyślił niebotyczne warunki do ich prowadzenia.

- Wiele poradni, z nazwy specjalistycznych, przyjmowało pacjentów, choć porad udzielali w nich lekarze interniści. Tak być nie powinno. Należy więc starać się o specjalistów - mówi Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego oddziału NFZ.

Jednak tego, że specjalistów jest za mało w stosunku do potrzeb, rzecznik już nie komentuje. Sprawa jest poważna, bowiem błyskawicznie rosną kolejki do poradni, które pozostały z kontraktami. Sytuacja analizowana jest przez urzędników z Wydziału Zdrowia UM, choć możliwości magistrat ma niewielkie, bo to NFZ ustala reguły i zatrudnia lekarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W częstochowskich przychodniach zabrakło specjalistów - Dziennik Zachodni