Ważne
  Książki historyczne: Pamięć o tamtych okrutnych wydarzeniach

  Książki historyczne: Pamięć o tamtych okrutnych wydarzeniach

  BUS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Książki historyczne: Pamięć o tamtych okrutnych wydarzeniach
  1/4
  przejdź do galerii
  Jedną z nich jest praca Jochena Böhlera "Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce" (296 stron). We wrześniu 1939 r. o żołnierzach Wehr- machtu mówiono z mieszaniną strachu i niedowierzania. Jak to możliwe, że "cywilizowana" armia niemiecka dokonywała takich strasznych mordów na cywilach w Bydgoszczy, Częstochowie, Aninie? Bez odpowiedzi na pytania o los polskich miast i miasteczek w 1939 r. nie jesteśmy w stanie pojąć, jak to możliwe, że hitlerowska armia była zdolna do popełniania potwornych okrucieństw na cywilach ze wszystkich zakątków Europy. Dzięki wykorzystaniu nieznanych dotąd źródeł książka Böhlera rzuca nowe światło na tragiczny los polskich cywilów w pierwszych dniach wojny.


  Kolejną godną uwagi pozycją Znaku jest książka Władysława Bartoszewskiego "Doświadczenia lat wojny 1939-1945" (560 stron). Jest to antologia 74 artykułów i esejów spośród kilkuset tekstów ogłoszonych w "Tygodniku Powszechnym" w ciągu 35 lat. Wśród autorów figurują m.in. Paweł Jasienica, Antoni Słonimski, Maria Czapska, Jan Parandowski.

  Warto też polecić książkę Apoloniusza Zawilskiego "Bitwy polskiego września" (852 str.). Rozpoczął się wtedy nowy rozdział w dziejach ludzkości: III Rzesza zaatakowała Polskę i doprowadziła do wybuchu wojny. Praca Zawilskiego to obraz walk w czasie kampanii wrześniowej. Książkę można traktować nie tylko jak źródło szczegółowej wiedzy o pierwszym rozdziale wojny, ale też jako reporterską, barwną i wciągającą opowieść o losie żołnierzy i dowódców polskich oddziałów we wrześniu 1939 r.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama