Siemianowice: Windykator pomaga odzyskać książki

  Siemianowice: Windykator pomaga odzyskać książki

  Łukasz Respondek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Podobnie jak trzydziestu procentom książnic w całym kraju Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemianowicach Śląskich w odzyskaniu księgozbioru pomaga firma windykacyjna.
  Gra jest warta świeczki, bo dłużnicy zalegają z oddaniem 5,5 tysiąca książek i około 100 tysięcy złotych.
  Windykatorzy próbują wyegzekwować zwrot zbiorów, które zostały wypożyczone od początku 2000 do końca 2008 roku.

  Biblioteka zawarła z firmą umowę handlową, która będzie obowiązywała przez najbliższy rok. - To nie była dla nas łatwa decyzja, ale innego wyjścia nie ma - przyznaje Wiesława Szlachta, dyrektor MBP.
  - Liczba osób, które od dłuższego czasu zalegają z oddaniem książek jest coraz większa. Najczęściej nie wracają do nas nowości wydawnicze i lektury szkolne. Czytelnicy, którzy sumiennie wywiązują się z zaciągniętych zobowiązań, tracą na tym bardzo, bo mają utrudniony dostęp do tych pozycji.

  Firma windykacyjna wysyła monity, w których wzywa do zwrotu książek i opłacenia kar za ich przetrzymywanie. Obsługuje 45 bibliotek na terenie całego kraju m.in. w Warszawie, Łodzi i Zabrzu. - Na wezwanie z firmy windykacyjnej ludzie reagują od razu. To skuteczne działanie, a jego efekty, w odróżnieniu od przypomnień wysyłanych przez pracowników biblioteki, których miesięcznie jest u nas około 220, są bardzo widoczne - tłumaczy dyrektorka zabrzańskiej biblioteki.

  Podobny problem miała Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu. Wcześniej rozwiązywała go również przez wezwania, a kiedy one nie pomagały to sprawy nie zwracanych książek były kierowane do sądu i prowadzono wobec dłużników postępowanie komornicze.

  Od 2004 roku sosnowiecka książnica jest skomputeryzowana. Dzięki temu czytelnicy są bardziej systematyczni. - System nie pozwala dłużnikowi na wypożyczanie kolejnych książek, daje możliwość przedłużenia terminu zwrotu z własnego komputera, nalicza kary i drogą mailową przypomina datę oddania - wyjaśnia Mieczysława Szulc, dyrektor MBP w Sosnowcu. - Do końca roku to elektroniczne rozwiązanie obejmie wszystkie nasze filie. Po jego wprowadzeniu liczba osób, które przetrzymują książki znacznie zmalała - dodaje dyrektor.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama