W Sosnowcu powstaje supernowoczesne Centrum Opieki nad Matką...

  W Sosnowcu powstaje supernowoczesne Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W środę Zbigniew Swoboda, dyrektor Szpitala Miejskiego, podpisał umowę z firmą, która za 270 dni (9 miesięcy) odda do dyspozycji pacjentek Sosnowieckie Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem.
  Centrum ma być największą w Zagłębiu i najnowocześniejszą tego typu placówką w województwie. Zajmie część parteru i pierwsze piętro w budynku szpitala miejskiego przy ulicy Zegadłowicza.
  Przez wiele lat w Sosnowcu kobiety rodziły dzieci w trzech szpitalach. Ale, zdaniem dyrektora Swobody, dopiero planowane centrum spełni wszystkie normy unijne. Będzie można rodzić w jednym miejscu, ale za to nowocześnie urządzonym, świetnie wyposażonym i z doskonałymi specjalistami.


  - Na pewno wpływ na pomysł stworzenia centrum miała kwestia ekonomiczna. Najważniejsze było jednak zapewnienie jakości opieki na najwyższym poziomie. Ginekologia i położnictwo to specyficzne dziedziny medycyny. Nigdy nie wiadomo, z jakimi sytuacjami będziemy mieli do czynienia. W przypadku cesarskiego cięcia potrzebny jest pełen zespół z anestezjologiem. Trudno zapewnić w trzech oddziałach w mieście taką kadrę, w dodatku dyspozycyjną przez cały czas. Lekarzy było za mało - zapewnia dyrektor Swoboda.

  Do dyspozycji ponad 70 pacjentek i 40 noworodków (na tyle miejsc będzie przygotowane centrum) będzie 22 lekarzy i 60 położnych. Na parterze znajdzie się izba przyjęć i oddział septyczny, dla tych kobiet, które z różnych powodów (choroby zakaźne) nie będą mogły przebywać w salach z matkami zdrowymi. Na pierwszym piętrze będzie oddział ginekologiczny, położniczy, noworodków, część zabiegowa i operacyjna. W centrum będą też sale porodów rodzinnych oraz poradnie: konsultacyjna dla kobiet, patologii ciąży, profilaktyki chorób piersi, neonatologii i patologii noworodka. Słowem wszystkie, których będą potrzebować ciężarne kobiety, a potem matki.

  Ryszard Łukawski, wiceprezydent Sosnowca, podkreśla, że to dopiero pierwszy krok w kierunku zmian restrukturyzacyjnych lecznictwa w mieście. Ambicją samorządowców jest doprowadzenie do tego, aby usługi były świadczone na jak najwyższym poziomie.

  - Na pewno ważne dla kobiet będzie to, iż w naszym centrum na życzenie kobiet bezpłatnie będzie podawane pełne znieczulenie - zapewnia dyrektor Swoboda.

  Na razie pacjentki w Sosnowcu przyjmuje Szpital Miejski nr 2 . - Bardzo się cieszę z takiego pomysłu. Na pewno w takiej sytuacji nie tylko mieszkanki Sosnowca będą chciały tutaj rodzić. Ja urodziłam pierwsze dziecko w Ligocie, ale wcale nie uważam, aby była tam lepsza opieka. Dlatego pozostałe dzieci rodzę tu - mówi Wioletta Marszałek, sosnowiczanka, świeżo upieczona mama Adasia.

  Urząd Miasta, w ciągu siedmiu dni ma wydać pozwolenie na budowę. Ale już w ciągu najbliższych trzech, ekipa budowlana będzie przygotowywała do remontu pierwszą część centrum. Na drugiej części prace rozpoczną się w ciągu miesiąca. Koszty pokryte zostaną z budżetu miasta. Radni przeznaczyli na tę inwestycję aż 11,5 mln. Firma Agbud, która wygrała przetarg, prace wykona jednak za 8 milionów 300 złotych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jaki szpita miejski nr 2?????

   kolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   nie ma czegoś takiego jak Szpital Miejski nr 2 :D

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama