Ważne
  Nowy dach na zabytkowym kościele w Żarkach

  Nowy dach na zabytkowym kościele w Żarkach

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rozpoczęły się prace przy wymianie konstrukcji dachu i jego pokrycia w zabytkowym kościele pw. św. Barbary w Żarkach.
  W ciągu najbliższych tygodni zostanie przykryty nowym gontem. Dziurawy dach od ponad roku był przykryty folią. Remont współfinansowany jest przez samorząd woj. śląskiego. Parafia otrzymała dotację w wysokości ponad 82 tysięcy złotych, co stanowi 75 procent wartości inwestycji.

  Wniosek pomogli przygotować pracownicy żareckiego magistratu we współpracy z członkami Społecznego Komitetu Ratowania Kościoła św. Barbary w Żarkach.

  Murowaną świątynię wzniesiono z łamanego kamienia wapiennego prawdopodobnie pod koniec XVII wieku. Wewnątrz kościoła zachowały się trzy ołtarze: główny, klasyczny z drugiej połowy XVIII w., z barokowym obrazem św. Barbary malowanym na płótnie i dwa ołtarze boczne, barokowe z początku XVIII w. W lewym jest obraz św. Katarzyny z ok. 1730 r., w prawym św. Agnieszki z I połowy XVIII w.
  Kościół został wpisany do rejestru zabytków w 1960 r.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama