Nowy dach na zabytkowym kościele w Żarkach

Nowy dach na zabytkowym kościele w Żarkach

Krzysztof Suliga

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Rozpoczęły się prace przy wymianie konstrukcji dachu i jego pokrycia w zabytkowym kościele pw. św. Barbary w Żarkach.
W ciągu najbliższych tygodni zostanie przykryty nowym gontem. Dziurawy dach od ponad roku był przykryty folią. Remont współfinansowany jest przez samorząd woj. śląskiego. Parafia otrzymała dotację w wysokości ponad 82 tysięcy złotych, co stanowi 75 procent wartości inwestycji.

Wniosek pomogli przygotować pracownicy żareckiego magistratu we współpracy z członkami Społecznego Komitetu Ratowania Kościoła św. Barbary w Żarkach.

Murowaną świątynię wzniesiono z łamanego kamienia wapiennego prawdopodobnie pod koniec XVII wieku. Wewnątrz kościoła zachowały się trzy ołtarze: główny, klasyczny z drugiej połowy XVIII w., z barokowym obrazem św. Barbary malowanym na płótnie i dwa ołtarze boczne, barokowe z początku XVIII w. W lewym jest obraz św. Katarzyny z ok. 1730 r., w prawym św. Agnieszki z I połowy XVIII w.
Kościół został wpisany do rejestru zabytków w 1960 r.


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo