Mieszkańcy Jaworzna nie chcą mieć kanalizacji

Mieszkańcy Jaworzna nie chcą mieć kanalizacji

Grażyna Dębała

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Tylko 130 posesji zostało podłączonych do kanalizacji w ciągu ostatniego roku. To prawie o połowę mniej niż zakładali pracownicy jaworznickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Roczna akcja związana z cenową promocją przyniosła efekty, ale niewielkie. Do miejskiej sieci przyłączono ledwie o 23 posesje więcej niż rok wcześniej. Ludzi odstraszają koszty samego przyłączenia oraz późniejszego korzystania z kanalizacji. Wolą dalej użytkować szamba.

- W ramach akcji rezygnowaliśmy z kosztów administracyjnych. Oszczędzić można było prawie 160 zł. Spodziewaliśmy się, że z tej możliwości skorzysta więcej osób. Zakładaliśmy, że liczba podłączonych do miejskiej sieci posesji sięgnie 200 - przyznaje Sławomir Grucel, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie.

Tymczasem zgodnie z unijnymi wymogami do 2013 roku miasto musi być skanalizowane w 90 procentach, a w tej chwili dostęp do miejskiej sieci kanalizacyjnej ma tylko 70 procent posesji.

Na razie miasto złożyło wniosek o dotację na rozbudowę kanalizacji w północnych dzielnicach miasta. Chodzi tu między innymi o kanalizację dla osiedla Ciężkowice, Góra Piasku, Długoszyn, Pieczyska. Inwestycję wyceniono na 172 mln zł. Miasto liczy na 105 mln zł z kasy Unii Europejskiej. Czy pieniądze trafią do Jaworzna, wiadomo będzie na przełomie roku. Zainteresowani mieszkańcy otrzymali już informacje i mapki z planowanym przebiegiem sieci.

- Składając wniosek musimy wykazać efekt ekonomiczny i ekologiczny, dlatego już wcześniej rozmawialiśmy o sprawie z mieszkańcami - mówi Grucel.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo