Ważne
  Rydzykowy test na Ślązaka

  Rydzykowy test na Ślązaka

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kiedy mieszkaniec regionu płacze, że jest dyskryminowany i wyzyskiwany - ogarnia mnie pusty śmiech.
  Widzę wszelkie przejawy wyzysku w pensjach najwyższych w kraju, najlepszych drogach, pewnym profesorze ze Śląska, godnym urzędu przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i w cenionych na świecie malarzach, kompozytorach, lekarzach, naukowcach.

  Kiedy jednak przybysz z oddali pluje na Ślązaka, podważa jego system wartości i zasady moralne - burzy się we mnie krew. Burzy się i tym razem, ponieważ polityk przebrany w księżą sukienkę, dla której Ślązacy mir mają i poszanowanie, albo prawdy znać nie chce, albo rżnie naiwnego.
  Według niego, Jerzy Buzek haniebnie zlikwidował kopalnie. Według mnie, chwała mu za to. Inaczej region jęczałby i kwękał na zapóźnienie cywilizacyjne, robotę ponad siły, wyzysk. Wieszałby żałobny kir na fladze, bo nie byłoby miesiąca bez katastrof. Zadłużone i zapóźnione kopalnie ciągnęłyby całą branżę i region w dół.

  Dlatego szarpanie dziś Buzka za zamykanie kopalń ojcu Rydzykowi nie przystoi. Kiedy jednak z zarzutów wobec Buzka kręci bat na śląski grzbiet - i ja czuję się Ślązaczką. Ten duch nie odzywa się w gorolu zbyt często, ale wystarczająco jest mocno, by solidaryzować się ze wspólnotą przy próbie jej piętnowania i stygmatyzowania. Ożywa wówczas, gdy w stołecznej telewizji pokazują Śląsk przez las kominów. Albo Ślązaków przez pryzmat rozróby na Wiejskiej. Gdy myślą, że wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny, co przygłup Bercik. I gdy sądzą, że można na nas pluć, bo z racji historii regionu wszyscyśmy po Kutzowemu jesteśmy dupowaci. Dlatego mogę powiedzieć tylko takim gościom z Torunia, żeby nie pierniczyli. Choć, prawdę powiedziawszy, dawno takich głupot nikt u nas nie słyszał, więc może warto je było od polityka w sutannie usłyszeć. I przypomnieć je sobie w godzinie próby przy wyborczej urnie.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ohh!

   Jaruś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Pani Beatko,jest Pani najpiękniejsza i NAJWIĘKSZA i zawsze pisze Pani najwspanialsze teksty,nawet te chamsko kopiowane z internetu.Całuję rączki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rydzyk

   janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Pani Beatko caluje raczki pisze pani najwspanialsza prawde o tym leniu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   redemterorysta moralny z TORUNIA

   GRONO ŚLĄZAKÓW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   cytat z wypowiedzi" redemterorysty moralnego z TORUNIA..."Na Śląsku nie wiem, jaka jest świadomość, czy może pamięć słaba, a może inna hierarchia wartości." Szanowny Panie (księdzem Pana nie...rozwiń całość

   cytat z wypowiedzi" redemterorysty moralnego z TORUNIA..."Na Śląsku nie wiem, jaka jest świadomość, czy może pamięć słaba, a może inna hierarchia wartości." Szanowny Panie (księdzem Pana nie nazywam aby wierzących w BOGA Ślązaków nie urazić) i pamięć mamy dobrą-wszystko pamiętamy, i świadomość a nade wszystko tożsamość śląską (Pamięć i tożsamość-JAN PAWEŁ II).Jeżeli chodzi o wartości które wyznajemy oraz ich hierarchię to na ten temat trudno z Panem dyskutować bo do Pana i tak to nie dotrze,gdyż wartości które Pana charakteryzują i które Pan reprezentuje-pana życie, karierę,poczynania,wypowiedzi etc.,są dla ŚLĄZAKÓW żałosną namiastką tego czym być powinny. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama