Ważne
  Kolejowy korytarz przebiegający przez Katowice sięgnie...

  Kolejowy korytarz przebiegający przez Katowice sięgnie Adriatyku

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przebiegający przez Katowice kolejowy korytarz Północ-Południe ma szansę osiągnąć Adriatyk. Chcą tego samorządowcy z Austrii i Włoch.
  Poparcia udzielił im m.in. Bogusław Śmigielski. Marszałek województwa śląskiego podpisał w siedzibie europarlamentu deklarację poparcia dla tego transgranicznego połączenia. Gest ten jest o tyle istotny, że w przyszłym roku Komisja Europejska dokona przeglądu europejskich sieci transportowych (TEN-T) pod kątem ich rozbudowy oraz integracji.

  Unia Europejska wspiera finansowo budowę transgranicznych sieci komunikacyjnych, by w ten sposób ograniczyć skalę transportu drogowego i wynikające z niego negatywne skutki dla środowiska naturalnego. Dla regionów, przez które przebiegają takie sieci to także okazja na szybszy rozwój i zacieśnienie wzajemnych więzi ekonomicznych.

  - Rozwój systemu da szansę na stworzenie bardziej konkurencyjnego międzyregionalnego obszaru położonego wzdłuż korytarza. Jego utworzenie przyniesie wymierne efekty ekonomiczne, a także zwiększy bezpieczeństwo poprzez ograniczenie liczby wypadków drogowych - podkreślał marszałek Śmigielski. Prócz niego deklarację podpisali jeszcze przedstawiciele województwa pomorskiego, warmińsko - mazurskiego, mazowieckiego i łódzkiego, a także samorządowcy z Czech, Austrii i Włoch.

  To nie pierwsza inicjatywa mająca na celu przedłużenie kolejowego korytarza Północ-Południe. Trzy lata temu list intencyjny w tej sprawie podpisali ministrowie transportu wszystkich zaangażowanych w ten projekt państw.

  Obecnie korytarz Północ-Południe rozpoczyna się w Gdańsku i przez Warszawę, Katowice, Żylinę, Bratysławę prowadzi do Austrii. Docelowo mógłby być przedłużony aż do włoskiej Bolonii. Aby tak się stało, konieczna będzie poprawka do tzw. decyzji o sieciach transeuropejskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama