Syrynia: Końca asfaltowni nie widać, mieszkańcy mają dość...

  Syrynia: Końca asfaltowni nie widać, mieszkańcy mają dość czekania

  Mirosława Książek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wytwórnia Mas Bitumicznych w Syryni, która decyzją wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Katowicach powinna zostać z końcem września zamknięta, działa w najlepsze.
  Rejonowe Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Rybniku, które produkuje tam asfalt, odwołało się do głównego inspektora, a póki ten nie wyda ostatecznej opinii, zakład może działać.
  - To skandal. Po dwóch latach walki, gdy już wydawało nam się, że sprawa jest sfinalizowana, okazuje się, że urzędy są bezradne - denerwuje się Michał Gęsty, najbliższy sąsiad zakładu.

  WIOŚ zarzuca asfaltowni emitowanie do powietrza zbyt dużej ilości szkodliwych węglowodorów. Po kolejnych kontrolach, w sierpniu tego roku, inspektor w Katowicach wydał decyzję o wstrzymaniu w ciągu miesiąca działalności instalacji do wytwórni asfaltu.

  - Mija prawie drugi miesiąc, a zakład wciąż działa. Pracują maszyny, podjeżdżają ciężarówki. Tak się w naszym kraju respektuje prawo? - mówi Gęsty.
  Tymczasem w RPRD mówią: - Od otrzymanej decyzji WIOŚ przysługuje prawo wniesienia odwołania do głównego inspektora ochrony środowiska, co zostało uczynione. Wniesienie odwołania zawiesza wykonanie decyzji - wyjaśnia Piotr Malczewski, główny specjalista w firmie.

  Kiedy będzie ostateczna decyzja GIOŚ? - Sprawa jest nadal rozpatrywana. To skomplikowany problem, ale naszym zdaniem nie może zapaść inna decyzja niż podtrzymanie naszej - mówi Anna Wrześniak, wojewódzki inspektor ochrony środowiska.
  W sprawie jest jeszcze jeden wątek. RPRD wystąpiło do starosty wodzisławskiego o nową decyzję "zmieniającą pozwolenie na wprowadzanie gazów i płynów do powietrza". W praktyce chodzi o zawyżenie poziomów emitowanych substancji.

  - Chcą nas truć w świetle prawa. Przepisy ekologiczne są absurdalne - kwituje Gęsty.
  Starostwo powiatowe termin wydania nowej decyzji przesunęło do końca grudnia tego roku.
  - Na razie brak jest aktów wykonawczych do artykułu 222 Ustawy o ochronie środowiska, gdyż 20 sierpnia straciło moc prawną rozporządzenie ministra środowiska w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu, a nowego rozporządzenia nadal nie ma - wyjaśnia Lucyna Wojtas, rzeczniczka starostwa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama