Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Syrynia: Końca asfaltowni nie widać, mieszkańcy mają dość czekania

Mirosława Książek
Michał Gęsty od dwóch lat walczy o zamknięcie asfaltowni
Michał Gęsty od dwóch lat walczy o zamknięcie asfaltowni Fot. Agnieszka Materna
Wytwórnia Mas Bitumicznych w Syryni, która decyzją wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Katowicach powinna zostać z końcem września zamknięta, działa w najlepsze.

Rejonowe Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Rybniku, które produkuje tam asfalt, odwołało się do głównego inspektora, a póki ten nie wyda ostatecznej opinii, zakład może działać.
- To skandal. Po dwóch latach walki, gdy już wydawało nam się, że sprawa jest sfinalizowana, okazuje się, że urzędy są bezradne - denerwuje się Michał Gęsty, najbliższy sąsiad zakładu.

WIOŚ zarzuca asfaltowni emitowanie do powietrza zbyt dużej ilości szkodliwych węglowodorów. Po kolejnych kontrolach, w sierpniu tego roku, inspektor w Katowicach wydał decyzję o wstrzymaniu w ciągu miesiąca działalności instalacji do wytwórni asfaltu.

- Mija prawie drugi miesiąc, a zakład wciąż działa. Pracują maszyny, podjeżdżają ciężarówki. Tak się w naszym kraju respektuje prawo? - mówi Gęsty.
Tymczasem w RPRD mówią: - Od otrzymanej decyzji WIOŚ przysługuje prawo wniesienia odwołania do głównego inspektora ochrony środowiska, co zostało uczynione. Wniesienie odwołania zawiesza wykonanie decyzji - wyjaśnia Piotr Malczewski, główny specjalista w firmie.

Kiedy będzie ostateczna decyzja GIOŚ? - Sprawa jest nadal rozpatrywana. To skomplikowany problem, ale naszym zdaniem nie może zapaść inna decyzja niż podtrzymanie naszej - mówi Anna Wrześniak, wojewódzki inspektor ochrony środowiska.
W sprawie jest jeszcze jeden wątek. RPRD wystąpiło do starosty wodzisławskiego o nową decyzję "zmieniającą pozwolenie na wprowadzanie gazów i płynów do powietrza". W praktyce chodzi o zawyżenie poziomów emitowanych substancji.

- Chcą nas truć w świetle prawa. Przepisy ekologiczne są absurdalne - kwituje Gęsty.
Starostwo powiatowe termin wydania nowej decyzji przesunęło do końca grudnia tego roku.
- Na razie brak jest aktów wykonawczych do artykułu 222 Ustawy o ochronie środowiska, gdyż 20 sierpnia straciło moc prawną rozporządzenie ministra środowiska w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu, a nowego rozporządzenia nadal nie ma - wyjaśnia Lucyna Wojtas, rzeczniczka starostwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!