Zabytkowy kościółek zostanie w Bełku

  Zabytkowy kościółek zostanie w Bełku

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy maleńkiego Bełku w gminie Czerwionka-Leszczyny wygrali wojnę o pozostawienie w ich wsi zabytkowego, XVII-wieczngo kościółka pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny.
  Władze kościelne chciały go przenieść do pobliskiego Wodzisławia Śląskiego, gdzie miał dać początek nowej parafii w dzielnicy Wilchwy. Drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny od 43 lat jest pod ochroną


  Ten pomysł spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców. - Tutaj chrzciliśmy nasze dzieci, tu odbywały się komunie, śluby. To jest część naszej historii. Nie oddamy kościółka - mówili.
  Teraz mogą spać spokojnie, bo w sukurs przyszedł im wojewódzki konserwator zabytków. Wydał ostateczną decyzję o tym, że zabytkowy kościółek musi pozostać na dawnym miejscu, bo jego stan techniczny nie pozwala na przeprowadzkę.

  - Decyzja jest ostateczna. Poparła ją Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków - podkreśla Magdalena Lachowicz, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach.

  Przypomnijmy, władze kościoła planowały, że drewniany kościół zostanie rozebrany na części i deska po desce przeniesiony do wodzisławskiej dzielnicy Wilchwy. Konserwator zdecydował jednak, że w czasie transportu, a potem ponownego składania wiekowe deski mogą ulec zniszczeniu.
  Rozczarowania decyzją konserwatora nie kryją mieszkańcy Wodzisławia.

  - Żałuję, bo drewniane kościółki są bardzo urokliwe. Widziałam podobny w Rybniku, bardzo mi się podobał - mówi Michalina Pietras.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jest dobrze

   Piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 27

   Jestem mieszkańcem Wodzisławia, ale cieszę się razem z mieszkańcami Bełku. Takie obiekty jak opisany kościół są elementem dziedzictwa kulturowego w skali mikro i powinny pozostawać w miejscu...rozwiń całość

   Jestem mieszkańcem Wodzisławia, ale cieszę się razem z mieszkańcami Bełku. Takie obiekty jak opisany kościół są elementem dziedzictwa kulturowego w skali mikro i powinny pozostawać w miejscu pierwotnej lokalizacji.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama