Instytut Mikołowski obchodził 10. rocznicę powstania

  Instytut Mikołowski obchodził 10. rocznicę powstania

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zakończyły się dwudniowe obchody jubileuszu Instytutu Mikołowskiego, który dziesięć lat temu powstał w mieszkaniu rodziców Rafała Wojaczka, jednego z najważniejszych polskich poetów powojennych.
  Przy autentycznym stole Wojaczków przez te 10 lat zasiadało wielu znaczących twórców, jak chociażby Tadeusz Sobolewski, Ewa Lipska, Bogusław Kierc, Wiesław Myśliwski czy sama Dagmara Janus, jedyna córka Rafała Wojaczka, lub Krzysztof Siwczyk, odtwórca tytułowej roli w filmie Wojaczek Lecha Majewskiego.

  Jednym z punktów urodzinowych obchodów był film dokumentalny Adama Sikory o Pawle Targielu, niedawno zmarłym dyrektorze Instytutu, jednym z tych, którzy Rafała Wojaczka znali osobiście.
  Na program jubileuszu złożyły się ponadto wystawa zdjęć dokumentujących wydarzenia minionej dekady w tym miejscu, promocja nowej książki wydanej w Mikołowie (jest to zbiór wierszy Edwarda Balcerzana) oraz spotkania z poetami związanymi z Instytutem.

  - Największym sukcesem Instytutu Mikołowskiego w tym dziesięcioleciu jest to, że w ogóle powstał i że przetrwał tyle lat - powiedział Maciej Melecki, następca dyrektora Targiela, przez wiele lat będący jego zastępcą. - Działo się tu wiele, trudno wskazać najważniejsze wydarzenia. Natomiast gdyby pokusić się o wskazanie najważniejszego osiągnięcia wydawniczego, to wymieniłbym osiem książek Witolda Wirpszy.

  W piątek w Mikołowie otwarta została też mediateka w pomieszczeniach po zlikwidowanym kinie Adria. Ze 160 m kwadratowych bogaty księgozbiór został przeniesiony do budynku, który ma prawie tysiąc takich metrów. Nie będzie to jednak tylko biblioteka. Adaptacja kina na jej potrzeby została przeprowadzona tak, by mogły się tu też odbywać projekcje filmów dla koneserów oraz przedstawienia małych form teatralnych.

  Dla czytelników inauguracja nowej placówki odbędzie się dopiero w poniedziałek. Z atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama