Owoce w szkole, czyli witaminy dla farciarzy

Owoce w szkole, czyli witaminy dla farciarzy

Magdalena Nowacka

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Do dziś do oddziałów Agencji Rynku Rolnego powinny wpłynąć kopie umów szkół podstawowych z firmami, które będą w tym semestrze dostarczać uczniom owoce i warzywa w ramach programu unijnego "Owoce w szkole".
Dotychczas taką umowę do katowickiego oddziału Agencji Rynku Rolnego przekazała tylko jedna szkoła! Dlaczego? Bo firmy nie są zainteresowane taką współpracą, lub też nie spełniają wymaganych warunków. W ten sposób uczniowie klas I - III, mimo że zostali zgłoszeni do programu, darmowych witamin nie będą mieli.

Do programu z woj. śląskiego zgłosiły się 732 szkoły, a na stronie Agencji Rynku Rolnego są... trzy firmy z naszego województwa (z Częstochowy, Zawiercia i Raciborza), które zakwalifikowały się do udziału w programie. Ale uczestniczy w nim tylko ta ostatnia.

- Nie jesteśmy jednak w stanie spełnić technicznych warunków, jakie stawia agencja. Są potrzebne opakowania, dowóz - mówi Zofia Worwąg z Częstochowy. O firmie z Zawiercia w szkołach mówią, że też zrezygnowała. Zostali więc raciborzanie.

Janusz Stelmach, dyrektor szkoły w Brudzowicach, już jednak wie, że nie może na nich liczyć. - Powiedziano mi, że szkoła jest za daleko i że producentowi to się nie opłaca - mówi.

Lista zatwierdzonych przez ARR firm ukazała się 5 października. - Zadzwoniłem już do co najmniej czternastu z nich. Bez skutku - twierdzi Dariusz Waluszczyk, dyrektor szkoły z Wojkowic.
- Wszystkie odmawiają, mówią, że za daleko. To jakiś absurd - dodaje Aleksander Chmielewski, wicedyrektor w Zespole Szkół w Pilicy.

Jednak są też szczęściarze. Chociaż udostępnianie owoców powinno się zacząć 19 października, dzieci w SP nr 4 z Tychów już je dostają. - Nie wiem nawet, jaka to firma. Codziennie przywożą dzieciom jabłka i jesteśmy zadowoleni - mówi Joanna Kowecka, dyrektorka placówki.

Ale ta szkoła to ewenement. Pozostałe słyszą w agencji, że mają szansę na dostawy w przyszłym semestrze. Oczywiście pod warunkiem, że pojawią się zainteresowane firmy, które spełnią wymogi.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo