Katowice chcą być stolicą od wszystkiego

  Katowice chcą być stolicą od wszystkiego

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Europejska stolica walki z bezrobociem i wykluczeniem społecznym, to nowy po Europejskiej Stolicy Kultury 2016 pomysł włodarzy Katowic, co zrobić, aby o mieście mówiło się głośno, dużo i kojarzono je z prestiżem.
  Jak na razie o katowickim prestiżu jeśli już się mówi, to w kontekście nieuzasadnionych pretensji do wielkości i najczęściej z przymrużeniem oka.

  O zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku urzędnicy rozpoczęli starania na początku września, od tego czasu udało się… pomnożyć biurokrację. Do prac koncepcyjnych, zaproszono prof. Tadeusza Sławka, byłego rektora Uniwersytetu Śląskiego, powołano jeszcze 15-osobową radę ds. organizacji ESK. - Mamy sporo czasu - słyszymy w odpowiedzi na pytanie, dlaczego w temacie niewiele się dzieje.

  Teraz poszli za ciosem i za rok chcą zorganizować w Katowicach obchody Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Społecznym Wykluczeniem i w ramach tego dnia przeprowadzić w mieście dwudniową konferencję dotyczącą walki z bezrobociem. Urzędnicy mają zamiar wyedukować przedstawicieli 130 miast z 34 krajów europejskich (tyle miast należy do organizacji Eurocities, która przygotowuje obchody). Gdzie miałaby odbyć się konferencja i ile ma kosztować? Nie wiadomo.

  - Budżet będzie gotowy w grudniu. Część kosztów pokryje Eurocities - twierdzi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech naczelnik wydziału Polityki Społecznej w Urzędzie Miasta w Katowicach.

  Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, jak Katowice prawo organizacji obchodów dostały… Zabrakło chętnych, walczyły zaledwie dwa miasta, Katowice i hiszpańskie Gijon. Eurocities firmuje także konferencje w innych, niż bezrobocie, kategoriach. Pozostałe trzy, to bieda dzieci, nierówność w dostępie do świadczeń zdrowotnych oraz środowisko lokalne.

  - Stopa bezrobocia, mimo kryzysu, jest w Katowicach niska. Spodobały się nasze działania aktywizacji społeczności lokalnej, które prowadzimy w Szopienicach, Nikiszowcu i Załężu, a są skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym - dodaje naczelniczka. Chodzi m.in. o uruchomianie punktów porad obywatelskich, czy organizację festynów trzeźwościowych.

  W tle tego sukcesu są statystyki. Ok. 7 tys. rodzin w Katowicach na stałe korzysta w pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej. Aktualna stopa bezrobocia jest niska, to 2.5 proc. (5 tys. osób zarejestrowanych w urzędzie pracy), ale warto pamiętać, że w stolicy województwa zamieszkałej przez ok. 310 tys. osób, aż 60 tys. zł, to emeryci i renciści. Ponad 3.5 tys. mieszkańców pozostaje bez pracy dłużej niż 24 miesiące.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hahahahaha

   Adelardo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   No tak wszystko jasne... justyna przybytek... hahahahahahahahahaha... pulitzer to dla niej za mało... hahahahahhahahaha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   złotych?

   szyy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   w stolicy województwa zamieszkałej przez ok. 310 tys. osób, aż 60 tys. zł,

   Dobrze wiedzieć, że dziadkowie są jednymi z 60 tys. złotych... Inna sprawa, że w Katowicach w wieku postprodukcyjnym...rozwiń całość

   w stolicy województwa zamieszkałej przez ok. 310 tys. osób, aż 60 tys. zł,

   Dobrze wiedzieć, że dziadkowie są jednymi z 60 tys. złotych... Inna sprawa, że w Katowicach w wieku postprodukcyjnym jest 69 tys., a emerytów i rencistów 60 tys. - czyli 9 tys. osób z uprawnieniami do emerytury dalej pracuje. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama