Można żądać zwrotu podwyższonego oprocentowania kredytu

  Można żądać zwrotu podwyższonego oprocentowania kredytu

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jaki zapadł w sprawie przeciwko Getin Bankowi, dał nadzieję tysiącom Polaków. Liczą, że odzyskają od banków niesłusznie pobrane pieniądze.
  Sąd orzekł bowiem, że po udzieleniu kredytu hipotecznego, banki mogły pobierać podwyższoną marżę tylko do momentu uprawomocnienia się wpisu do hipoteki. Tymczasem wiele banków "przegapiło" ten moment. To daje prawo do żądania zwrotu nadwyżki, która w skali kraju sięga ćwierć miliarda złotych! Polbank, Bank Millennium oraz Getin już zaczęły oddawać pieniądze, ale... tylko na indywidualne prośby.


  Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów orzekł w sierpniu, że Getin Bank nie może utrzymywać podwyższonego oprocentowania kredytu po prawomocnym wpisie hipoteki do księgi wieczystej. Taki wyrok zapadł, ponieważ Getin Bank nie obniżał oprocentowania, mimo że kredyt już figurował w księgach wieczystych. Bank się nie odwoływał i wycofał niedozwolony zapis, ale po ogłoszeniu wyroku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, pozostałe banki muszą również zaprzestać stosowania podobnych praktyk.

  - Dla Kowalskiego może to oznaczać zwrot niesłusznie pobranych kilkuset lub kilku tysięcy złotych. W skali wszystkich kredytów hipotecznych w Polsce może to być nawet 250 mln zł. Rozpoczynamy akcję zachęcania właścicieli kredytów hipotecznych do odebrania nadpłaty, wynikającej z podwyższonej marży płaconej dotąd bankom - mówi Mirosław Obarski w imieniu portalu społecznościowego KupFranki.pl.

  Portal wziął się za nagłośnienie prawa do zwrotu marży podwyższonej o 0,5-1 proc. w skali roku - co było liczone od łącznej kwoty zadłużenia. Wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczy jednak tylko niektórych kredytobiorców. Powinniśmy sprawdzić, jak w umowie brzmi zapis o podwyższonej marży oraz o sposobie zwalniania zabezpieczeń przejściowych. Wiele banków, mimo ustania ryzyka związanego z brakiem zabezpieczenia, pobierało zawyżoną marżę nawet przez 2-3 miesiące. To, zdaniem sądu, "rażąco naruszało interesy konsumentów".

  - Na pytanie, dlaczego mimo wpisu do hipoteki nadal muszę płacić odsetki, pracownica banku odpowiedziała, że marża będzie obniżona wtedy, gdy zostanie dostarczony odpis z księgi wieczystej - opowiada klient Polbanku. - Przecież sąd poinformował bank, że została wpisana hipoteka na jego rzecz!

  Jak odzyskać pieniądze? Należy zwrócić się do banku z żądaniem zwrotu podwyższonej marży pisemnie. Należy powołać się przy tym na wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 6 sierpnia 2009 r. w stosunku do Getin Banku. Można wykorzystać wniosek przygotowany do pobrania na stronie www.kupfranki.pl. Wypełniając go, trzeba ustalić, z jaką datą został dokonany wpis do hipoteki i dodać 14 dni na jego uprawomocnienie się. Potem zadzwonić na infolinię swojego banku, by dowiedzieć się, od kiedy dokładnie bank przestał pobierać zwiększoną marżę. Ostatnia czynność: trzeba wyliczyć okres, w którym naliczano i pobrano nienależną, podwyższoną marżę. Potem już musimy wysłać list do swojego banku i czekać na zwrot pieniędzy.

  Prawa kredytobiorców potwierdza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  - Jeżeli powołując się na niedozwoloną klauzulę, bank obciążył konsumenta jakimiś opłatami, którymi nie powinien, daje to prawo, żeby zwrotu takich kosztów żądać - mówi Konrad Gruner z biura prasowego UOKiK.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kredyt Bank

   Pablo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 75 / 65

   witam
   Ja posiadam kredyt w Kredyt Banku i wydaje mi się że oprocentowanie zostało obniżone więc ja się nie kwalifikuje na żaden zwrot. Chyba że wiecie coś więcej niż ja.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama