Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Bunt na ryneczku

B. Kowalska. J. Strzelczyk
Waldemar Deska
Kupcy z targowiska na Wałach Dwernickiego w Częstochowie zapowiedzieli, że zablokują w sobotę ryneczek, gdy oficjalnie zostanie zamknięty na czas półrocznej przebudowy.

- Przecież w listopadzie, grudniu jest największy zarobek - podkreślała Bożena Niewiadomska, od 22 lat handlująca na wałach.

Kupcy w ciągu trzech dni muszą wywieźć z pawilonów swój towar. 22 października bowiem na teren ryneczku wejdzie generalny wykonawca i zacznie budowę.

- Jeszcze pięć lat temu w umowie z magistratem zapewniano nam ciągłość handlu na targowisku. Potem ją najwyraźniej zmieniono, gdyż handel w tym czasie dla pana prezesa jest absurdalny - denerwuje się Tomasz Łapecki, kupiec. - Przez pól roku nie zarobimy ani grosza, bo nie mamy dokąd pójść.

Prezes Stowarzyszenia Kupców Targowiska Wały Dwernickiego Waldemar Ziaja twierdzi, że 22 października to dobra data na rozpoczęcie budowy.- W październiku ruszy budowa, natomiast planowe otwarcie ryneczku nastąpi pod koniec marca, tak, żeby był już czynny na święta wielkanocne - tłumaczył Waldemar Ziaja. Jego zdaniem protestują ci, którzy nie wpłacili 5 lat temu na budowę pawilonów. To jest ich krzyk rozpaczy, bo stracą miejsca pracy na Wałach. 75 osób, na 79 miejsc handlujących podpisało umowy na budowę pawilonów z własnych pieniędzy. Kilkadziesiąt osób handluje na bez stałego miejsca na straganie. - Ceny zmieniały się z roku na rok - mówiła Anna Koćwin handlująca tu od 25 lat. - Najpierw było 2,8 tys. zł za metr kwadratowy, teraz jest 8 tysięcy. To oferta dla bogaczy, a my handlujemy tanim towarem,owocami, warzywami.

Najmniejszy pawilon będzie miał 13 m kw, największy 21.

- Musimy zagospodarować 5 tys. metrów kw., w tym 1298 m kw stanowić będą pawilony handlowe, reszta drogi dojazdowe, kanały, toalety - tłumaczył prezes Ziaja. - Ponad 10 milinów zł kosztuje cała budowa.

Wśród protestujących byli także i tacy, którzy są za budową, lecz nie podoba im się sposób rozliczania prezesa z kosztów budowy, dlatego złożyli zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

Do prokuratury dotarły dwa pisma od kupców. - Jedno złożone w odpisie do starosty wnoszące o podjęcie działań nadzoru na budową. Lecz to nie jest traktowane jako doniesienie karne, gdyż jego treść nie ma charakteru takiego doniesienia - informuje Romuald Basiński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej. - Drugie doniesienie karne wpłynęło do nas w poniedziałek. Mamy 30 dni, na ewentualne wszczęcie postępowania.

Po przebudowie ryneczek sięgnie od Alei Najświętszej Maryi Panny do ul. Lelewela.

Będzie miał nową nawierzchnię, przezroczysty dach z pleksi oparty na stalowych słupach, od strony torów stanie szereg jednakowych pawilonów. Brama wejściowa będzie przypominać kamieniczkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera