Powstaje antyreforma edukacji

  Powstaje antyreforma edukacji

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czy można zawrócić reformę oświaty, obniżającą wiek szkolny? Okazuje się, że jej przeciwnicy nie próżnują i napisali projekt nowej ustawy, a właściwie antyustawy do reformy edukacji.
  - Dzieci posłano wcześniej do szkoły, żeby wydłużyć wiek produkcyjny. To będzie miało negatywne konsekwencje. Najlepszym miejscem dla sześciolatków jest przedszkole - mówi Lucjan Karasiewicz, poseł niezrzeszony z Lublińca, który jest jednym z przeciwników reformy minister Katarzyny Hall.

  Poselski projekt o zmianie znowelizowanej kilka miesięcy temu ustawy o systemie oświaty skierowano właśnie do dwóch sejmowych komisji. Główne postulaty to wycofanie się z obniżenia wieku szkolnego, obniżenie liczby uczniów w klasie do dwudziestu oraz przywrócenie stołówek szkolnych z zapleczem kuchennym.

  Negowana jest również możliwość przekazywania małych szkół w ręce stowarzyszeń i fundacji w sytuacji, gdy liczba uczniów jest mniejsza niż 70.

  Projekt ma 18 sygnatariuszy. Wśród nich są posłowie niezrzeszeni, z Polski XXI oraz jedna posłanka z SDPL.

  - Przekazywanie szkół w prywatne ręce jest przyzwoleniem na cichą prywatyzację. Z kolei zamykanie szkolnych kuchni powoduje, że ceny posiłków sięgają nawet 6,5 zł za obiad przywieziony w termosie przez firmę kateringową. Tymczasem nie od dzisiaj wiadomo, że kucharki gotują taniej i lepiej. Kuchnia powinna być w każdej szkole - mówi posłanka niezależna Bożena Kotkowska z Bielska-Białej, autorka projektu. W kuluarach na Wiejskiej nazywana jest przez kolegów parlamentarzystów "posłanką od antyreformy".

  Nowością jest propozycja zniesienia wszelkich opłat za przedszkola. Zdaniem posłanki Kotkowskiej, rodzice nie powinni płacić za opiekę w przedszkolu, tylko za wyżywienie, wtedy znacznie więcej dzieci znajdzie się pod opieką przedszkolanki, zamiast siedzieć z babcią w domu.

  Zgodnie z przepisami każde dziecko ma prawo do pięciogodzinnego bezpłatnego pobytu w przedszkolu, jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Na wschodzie kraju jedna godzina kosztuje rodzica 1,30 zł, na południu nawet 6 zł. W kilku miastach, gdzie z pieniędzy rodziców opłacano rachunki za gaz, wodę i energię elektryczną, pobieranie opłaty stałej zostało uznane za niezgodne z prawem przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama