W Raciborzu górnicy pomagają odkryć średniowieczne skarby

  W Raciborzu górnicy pomagają odkryć średniowieczne skarby

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Górnicy-ratownicy odgruzowują podziemny korytarz, który odkryto w marcu pod Zamkiem Piastowskim w Raciborzu.
  Ponieważ zawiodły inne metody zbadania tajemniczego tunelu do miasta ściągnięto specjalną ekipę z Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim.

  W ciągu kilku ostatnich dni odkopali siedem metrów korytarza, który w przyszłości ma być wielką atrakcją turystyczną wyremontowanego zabytku.

  - Podziemia zamku to nie chodniki w kopalni. Posuwamy się powoli, bo współpracujemy z archeologami.
  Tutaj nie można zastosować specjalistycznego sprzętu, jakiego używamy w kopalni, bo moglibyśmy uszkodzić znaleziska. Gruz i ziemię sami wynosimy - mówi Zenon Mężyk, jeden z czwórki górników pracujących w podziemiach zamku.

  Ekipa z Wodzisławia Śląskiego miała rozpocząć pracę przy odgruzowywaniu tunelu już wcześniej, ale ratownicy zostali ściągnięci do Rudy Śląskiej, gdy we wrześniu doszło tam do wypadku na kopalni Wujek-Śląsk.

  - Tutaj praca jest inna. Nie ma też takiej presji czasu, z jaką mamy do czynienia podczas akcji ratowniczych. Człowiek jest też ciekaw, co znajdzie - mówi Piotr Bulenda. Jak dotąd górnicy znaleźli wiekową ceramikę, kości oraz kulę armatnią. Natrafili też na miejsce, w którym tunel się rozgałęzia. - To bardzo ciekawe odkrycie. Wygląda to tak, jakby podziemny korytarz biegł dalej w stronę Odry - mówi Romuald Turakiewicz, archeolog z raciborskiego muzeum.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   osrg

   ratownik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 18

   Dawaj Zenek!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama