Ważne
  Miliony za niedokładne liczniki

  Miliony za niedokładne liczniki

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ponad 8 milionów złotych kary nałożył prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na spółkę Enion, dostarczającą energię elektryczną klientom, m.in. w regionie częstochowskim.
  Ta drakońska sankcja wymierzona została za ograniczanie konsumentom możliwości reklamowania źle działających urządzeń wskazujących zużycie energii, czyli popularnych liczników.

  Urząd ujawnił że postępowanie w sprawie Enionu wszczął na podstawie skargi jednego z konsumentów. Nie ujawniono jego personaliów. Odbiorca energii skarżył się, że Enion odmówił skorygowania kwoty należności za zużycie prądu, mimo że licznik zawyżał wskazania.


  Jak informuje rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch, dokładnie sprawdzono, w jaki sposób Enion rozpatruje reklamacje konsumentów na wadliwie działające liczniki. Prawo przewiduje bowiem, że każdy odbiorca prądu może złożyć w firmie energetycznej reklamację na licznik, aż do jego zbadania przez specjalistyczne laboratorium. Jeśli okaże się, że urządzenie było sprawne, koszty takiego badania ponosi konsument.

  Co się okazało w przypadku Enionu? UOKiK twierdzi, że na konsumentów nakładano koszty badania liczników już po ich wstępnym badaniu przez pracowników zakładu energetycznego. Tymczasem takie badanie może dać jedynie ogólną orientację co do stanu licznika, obciążyć kosztami wolno dopiero po badaniu laboratoryjnym.

  Na dodatek Enion przyjął bardzo dogodne dla siebie kryteria orzekania prawidłowości działania liczników. Każdy typ takiego urządzenia ma ściśle określony limit błędu wskazań. Dla Enionu jednak za źle pracujący licznik uznawany był dopiero taki, którego błędne wskazania przekraczały dopuszczalną granicę błędu co najmniej dwukrotnie.

  Prezes UOKiK uznał, że zakwestionowana praktyka działania Enionu jest wymierzona we wszystkich klientów spółki, ma więc charakter powszechny. Stąd wysoka kara, dokładnie 8 mln 549 tys. 016 złotych. Spółka ma też opublikować w lokalnych dodatkach do wybranych dzienników oświadczenia informującego o bezprawności swoich działań.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama