Pogotowie strajkowe w szpitalach

  Pogotowie strajkowe w szpitalach

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Związkowcy z Solidarności grożą strajkiem generalnym jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia nie da szpitalom z województwa śląskiego więcej pieniędzy na leczenie. Ogłosili pogotowie strajkowe we wszystkich komisjach związkowych śląsko-dąbrowskiej Solidarności. W środę do protestu mają dołączyć regiony częstochowski i bielski.
  Przyczyną protestu jest fatalna sytuacja finansowa śląskiej służby zdrowia. - Żądamy podjęcia przez ministra zdrowia i ministra finansów natychmiastowych działań zmierzających do zmiany planu finansowego NFZ w roku 2010 oraz przekazania dodatkowych środków finansowych do śląskiego oddziału na pokrycie świadczeń, które nie zostały uwzględnione w planie finansowym na rok 2009 - piszą związkowcy w swym stanowisku.


  - W 2009 roku brakuje już 370 mln złotych na uregulowanie zapłaty za przeszczepy, świadczenia hematologiczne i inne zabiegi ratujące życie, a rok 2010 będzie jeszcze gorszy, bo aby przynajmniej utrzymać kontrakty na tegorocznym poziomie braknie ok. 600 mln złotych - wylicza Halina Cierpiał przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, reprezentująca 7 tysięcy pracowników.

  - Wiemy jaka jest waga problemu, ale strajki niczego nie załatwią. Plan finansowy na 2010 rok nie jest jeszcze zatwierdzony i w sprawie dziury budżetowej w śląskim oddziale spotykamy się w środę lub czwartek z przedstawicielem minister zdrowia, zaś w piątek do Katowic przyjedzie prezes NFZ Jacek Paszkiewicz - mówi posłanka PO Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia.
  Sprawa jest na tyle poważna, że na spotkanie z przedstawicielem resortu mają przyjść wszyscy śląscy posłowie. Nie tylko z koalicji rządowej.

  Zdaniem związkowców plan finansowy śląskiego oddziału na przyszły rok grozi przede wszystkim paraliżem szpitali, który spowodują rosnące kolejki na specjalistyczne zabiegi.

  - Dyrektorzy cały czas oszczędzają i już zapowiadają zwolnienia - dodaje Cierpiał. Tymczasem NFZ tam gdzie może to nie oszczędza, bo rosną koszty przeznaczone na refundację leków oraz z niezrozumiałych powodów kosztem szpitali zwiększono na 2010 rok finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej.

  Tymczasem o grożących katastrofą prognozach finansowych informowała już w lipcu Rada Społeczna śląskiego oddziału NFZ, która przestrzegała przed drastycznym obcięciem środków.

  Planu finansowego śląskiego oddziału nie udało się jednak poprawić, chociaż posłowie Platformy Obywatelskiej doprowadzili do zmiany niekorzystnego dla regionu algorytmu, a więc wzoru matematycznego, na podstawie którego liczony jest budżet dla poszczególnych regionów. Pieniędzy nam jednak cudownie nie przybędzie, bo możemy liczyć na 53 mln zł więcej niż wynikało z wcześniej obowiązującego algorytmu, a to kropla w morzu potrzeb!
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do roboty....

   prac.sł.zdrowia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Panie Wiesławie ,Pańska wiedza na temat realiów pracy w szpitalu jest znikoma ,jesli uważa Pan ,iż jedna pielegniarka na 40 pacjentów to prrerost zatrudnienia,życze zdrowia,z przyjemnoscia oddam...rozwiń całość

   Panie Wiesławie ,Pańska wiedza na temat realiów pracy w szpitalu jest znikoma ,jesli uważa Pan ,iż jedna pielegniarka na 40 pacjentów to prrerost zatrudnienia,życze zdrowia,z przyjemnoscia oddam Panu swoją pensję 1700zł i prosze przynajmniej spróbowac utrzymac za to siebie ,nie mówiąc juz o rodzinie ,powodzenia ,gratuluje przemysleń.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jestem na tak

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Ja jestem za, bo wreszcie ktoś ma odwagę powiedzieć o tym że województwo śląskie jest w III kategorii w tym kraju. To na nas robi się eksperymenty z kartami chipowymi przez wprowadzonymi przez...rozwiń całość

   Ja jestem za, bo wreszcie ktoś ma odwagę powiedzieć o tym że województwo śląskie jest w III kategorii w tym kraju. To na nas robi się eksperymenty z kartami chipowymi przez wprowadzonymi przez sośnierza a jak trzeba dać pieniądze to na 1 miejscu warszawka. To My jesteśmy 2 płatnikami składek w Polsce. W pażdzierniku minister zdrowia dała pieniądze 7 województwom ale nie naszemu, a ja czekam 6 miesięcy do kardiologa. Kiedyś z ciekawości sprawdziłem ranking zarobków służby zdrowia w naszym kraju pracownicy sł. zdrowia na śląsku są na 1 miejscu tyle że od końca więc ja jestem na tak!!!!!!!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZABRONIĆ PRZYJMOWANIA PREZENTÓW

   polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Oni tylko potrafią strajkować zastawiając się tym, że to dla dobra pacjentów.
   To jest bzdura gdyż w dalszym ciągu panuje tam stara mentalność personelu medycznego.
   Traktują pacjentów jak zło...rozwiń całość

   Oni tylko potrafią strajkować zastawiając się tym, że to dla dobra pacjentów.
   To jest bzdura gdyż w dalszym ciągu panuje tam stara mentalność personelu medycznego.
   Traktują pacjentów jak zło konieczne.
   Owszem zarabiać mają godnie ale w przypadku traktowania pacjenta w sposób arogancki itp winni bezwzględnie być zwalniani dyscyplinarnie.
   Zakaz też wykonywania badań prywatnych na sprzęcie szpitalnym co niejednokrotnie ma miejsce.
   A najważniejsze zakazać przyjmowania jakikolwiek prezentów nawet w postaci czekoladek, kawy co jest nagminne w zachowaniu białego personelu.
   I jeszcze jedno prowokacje ze strony odpowiednich służb winny być codziennie w celu wytępienia łapówkarstwa walka z tą patologią powinna być bezwzględna.
   Nie oszukujmy się każdy wie co się dzieje w służbie zdrowia i jak są traktowani pacjenci przez lekarzy (oczywiście nie przez wszystkich) i pielęgniarki to jest żenada i skandalem mówiąc najdelikatniej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do roboty

   Wiesław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Jak słyszę strajk i szpitale to mnie trzesie Widocznie w szpitalach jest przerost zatrudnienia lub za wysokie pensje Zacznijcie od siebie o później wyciągajcie ręce po pieniądze

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama