Czy jesteś bezpieczny w pracy?

Czy jesteś bezpieczny w pracy?

Aldona Minorczyk-Cichy

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

W połowie listopada poznamy raport śląsko-dąbrowskiej Solidarności na temat bezpieczeństwa pracy w regionie. Do pięciuset społecznych inspektorów pracy trafiły właśnie ankiety.
- To tylko kilka pytań, ale odpowiedzi na nie pozwolą nam na zobrazowanie sytuacji w śląskich firmach, w których działają związki zawodowe - wyjaśnia Wojciech Gumułka, rzecznik Solidarności.

Podkreśla, że w ten sposób powstanie swoista diagnoza bezpieczeństwa.

- Na przykładzie budownictwa widać, że tam, gdzie nie ma związków, czyli niezależnej od pracodawcy kontroli, tam częściej dochodzi do wypadków w pracy - mówi Gumułka.


Społeczni inspektorzy pracy z reguły są związkowcami, którzy kontrolują przestrzeganie prawa przez pracodawców. Gdy stwierdzają nieprawidłowości, zlecają ich usunięcie. Powoływani są na 4-letnią kadencję. Są chronieni tak, ak związkowcy.

Jednym z powodów, dla których postanowiono stworzyć raport na temat bezpieczeństwa była tragedia w kopalni Wujek-Śląsk i pojawiające się po niej oskarżenia pod adresem związkowców. Górnicy i politycy zarzucały związkom, że te nie dbają o warunki pracy. Ci odpowiadają: - To nieprawda!

Z danych GUS wynika, że wypadki najczęściej zdarzają się w przemyśle, handlu i budownictwie. Najwięcej poszkodowanych jest w zawodach: kowal, ślusarz, pracownik obsługi biurowej, robotnik budowlany, spawacz, blacharz, monter konstrukcji metalowych i sprzedawca.

Statystyki pokazują, że wypadki najczęściej przydarzają się osobom do 29. roku życia, pracującym nie dłużej niż rok. Liczba wypadków największa jest na Śląsku, następnie na Mazowszu i w Wielkopolsce.
Z danych GUS wynika, że w 2008 roku o 5,3 proc. wzrosła liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Było ich 104402, w tym śmiertelnych - 523 (wobec 479 w 2007 roku). To najgorszy wynik od 1998 roku.

Wszystko to zaś oznacza, że nie będziemy w stanie zgodnie z unijną strategią do 2012 roku zmniejszyć ilości wypadków przy pracy o 25 proc., a chorób zawodowych - o 10 proc.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo