Gliwice: Energoprojekt wygrał w USA projektem elektrowni...

Gliwice: Energoprojekt wygrał w USA projektem elektrowni słonecznej

RP

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Energoprojekt Gliwice został zwycięzcą kategorii Power Generation, prestiżowego konkursu "Be Inspired", na najbardziej innowacyjny projekt w dziedzinie infrastruktury, organizowanego przez Bentley Systems USA - poinformował portal wnp.pl.
Firmę z Gliwic doceniono za projekt cieplnej elektrowni słonecznej PS-20 w Sanlucar la Mayor (Hiszpania). W tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało ponad 250 projektów z całego świata startujących w 17-stu kategoriach.

PS-20 to elektrownia słoneczna w technologii wieżowej, zbudowana w Hiszpanii dla korporacji Abengoa. 1255 zwierciadeł śledzących słońce, każde o powierzchni 120m2, koncentruje energię słoneczną na parowniku "kotła słonecznego" umieszczonego w górnej części 162 metrowej wieży, a para nasycona, produkowana ze strumienia skoncentrowanej energii słonecznej, jest przesyłana do turbiny, gdzie rozpręża się produkując energię elektryczną. Dla zapewnienia płynnej pracy w okresach przejściowego zachmurzenia, układ jest uzupełniony o akumulator pary, który pozwala pracować przez kilkadziesiąt minut bez promieni słońca.

PS-20 jest jedną z elektrowni tzw. Platformy Solarnej, która po zakończeniu jej budowy, w roku 2013 będzie produkować wystarczająco dużo energii ze słońca aby pokryć zapotrzebowanie 180 000 mieszkań i domów oddalonej o 25 kilometrów Sewilli. Energoprojekt Gliwice aktywnie uczestniczy w realizacji tego nowatorskiego projektu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo