Ważne
  Nowi jeźdźcy Apokalipsy

  Nowi jeźdźcy Apokalipsy

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W tajniackiej atmosferze pracownicy marketu Jysk w Katowicach założyli komórkę związkową i działają w niej jak agenci tajnej służby.
  Tymczasowa komisja zakładowa "S" liczy na razie tylko czterech śmiałków. Wśród nich jest motywowany genetycznie Przemek Kowalski, którego ojciec był delegatem na I Zjazd Krajowy Solidarności. Kiedy wieść się rozniosła po sieci w całym kraju, koledzy z innych marketów serdecznie założycielom gratulowali. Cud boski, że stać ich było na tyle. W wolnej Polsce, w 29. rocznicę założenia i 20.
  reaktywacji "S", do działalności związkowej muszą ludzi namawiać tajni emisariusze Piotra Dudy, szefa śląsko-dąbrowskiej "S". Robią to chyłkiem, między półkami z makaronami i poduszkami.

  Mam nadzieję, że sprawę nagłośnią wszystkie media i echa tej wieści dojdą do skandynawskiego właściciela, Larsa Larsena. Zapyta on wówczas polskich dyrektorów, dlaczego psują mu dobrą markę i działają na szkodę firmy, szykanując pracowników do tego stopnia, że boją się założyć wolne związki zawodowe? W Europie, zwłaszcza w socjalnej Skandynawii, cywilizacyjną miarą jest właśnie ich obecność w firmie i działalność dla dobra wspólnego.

  Życie w Polsce nadal jednak pokazuje, że związkowcy mają pod górkę. Nie dostają premii, a jeśli chcą awansować, szybko ze związku muszą się wypisać i przywdziać skórę hieny żywiącej się padliną. Popędzać własnych kolegów, posiłkować się donosem i wyzyskiem, zastępując Kodeks pracy mobbingiem. Nic dziwnego, że w siewierskim Elektroluksie zakładową "S" w końcu pomogli założyć... Szwedzi. O perypetiach polskich kolegów poinformowali władze koncernu. A Biedronka? Kres wyzysku nastał, gdy ludzie przeciwko pracodawcy poszli do sądu, a o ciemiężonych pracownikach dowiedział się portugalski właściciel. Efekt? Przed paroma dniami otrzymał on od Krajowej Izby Gospodarczej laur Pracodawca Godny Zaufania. A wszystko zaczęło się od spiskujących między półkami pracowników...

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama