Katowice: Uczelnia straciła czy zyskała 8 milionów?

  Katowice: Uczelnia straciła czy zyskała 8 milionów?

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Były rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Tadeusz Wilczok w środę drugi dzień składał wyjaśnienia przed katowickim Sądem Okręgowym.
  Skupił się przede wszystkim na zakupionym dla uczelni budynku po byłym ING Banku Śląskim w Katowicach. Reprezentacyjna budowla, znajdująca się w samym centrum miasta, przy ul. Warszawskiej 14, służyć miała pracownikom rektoratu. Dziś stoi pusta.

  Prokurator Agnieszka Wichary oskarżyła profesora o niegospodarność. Budynek kupił za 10 mln zł, bez zlecenia operatu szacunkowego, a w rzeczywistości wart był 5,5 mln zł. Przepłacił, w dodatku niepotrzebnie, skoro dziś nie jest potrzebny uczelni.

  Zdaniem Wilczoka, cena była wręcz bardzo atrakcyjna i w 2000 roku przekonał Senat - wówczas Śląskiej Akademii Medycznej - że robi świetny interes, kupując go na potrzeby uczelni, która znakomicie się rozwija, sam uruchomił w niej 9 kierunków. - Senat jednomyślnie zaakceptował tę propozycję - przypomniał profesor przed sądem. W skład Senatu wchodziła również obecna pani rektor.
  Na kupno nowej siedziby rektoratu w całości zaciągnął kredyt u sprzedawcy, ING Banku Śląskiego, spłacany przez dziesięć lat. Prokurator wykazywała, że ŚUM znajdował w trudnej sytuacji finansowej i było to przedsięwzięcia ponad miarę.

  - Miesięczna rata wynosiła zaledwie 87 tys. zł. Wystarczyły na nią roczne opłaty czterech studentów zagranicznych, a tych studentów mieliśmy około 50 - ripostował prof. Wilczok. Widać było wyraźnie, że sprawy finansowe i prawne przedsięwzięcia były poza jego sferą zainteresowania. Zawierzył swoim współpracownikom, dziś współoskarżonym - kwestor Stefanii B. oraz dyrektorowi administracyjnemu uczelni, Adamowi S., który prowadził wszystkie negocjacje związane z zakupem nieruchomości. Profesor tylko podpisał się pod aktem notarialnym i tylko wtedy spotkał się z przedstawicielami ING Banku Śląskiego.

  Przy okazji tej transakcji miasto przekazało uczelni nieodpłatnie sąsiedni budynek, przy ul. Warszawskiej 12. W reprezentacyjnej sali na parterze profesor planował urządzić pomieszczenie dla Senatu. Nigdy nie skalkulował, ile pieniędzy trzeba będzie wydać na remont i nigdy ŚUM nie prowadził w nim żadnej swojej działalności. Po odejściu Wilczoka ze stanowiska rektora, uczelnia sprzedała budynek darowany przez miasto i zarobiła na tym 8 mln zł. Nadal nie wie, co zrobić z dawną siedzibą rektoratu. Przetarg ogłoszony na wynajem pomieszczeń nie przyniósł rezultatu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama