Przed referendum w Częstochowie - PiS kontra prezydent...

Przed referendum w Częstochowie - PiS kontra prezydent miasta w sądzie

Piotr Piesik

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona wygrał przed sądem sprawę przeciwko partii Prawo i Sprawiedliwość.
Poszło o nieprawdziwe - zdaniem skarżącego - zarzuty pod jego adresem, opublikowane w lokalnym tygodniku "Gazeta Częstochowska", w stanowisku podpisanym przez zarząd częstochowskiego komitetu PiS.

Wrona poczuł się dotknięty sformułowaniami o katastrofalnym stanie miejskich finansów i łącznych zobowiązaniach sięgających 500 milionów złotych, oraz o spowodowaniu ucieczki kilkunastu firm, które nie mogły znaleźć w Częstochowie warunków rozwoju, i uniemożliwieniu wielu firmom polskim i zagranicznym inwestowania w Częstochowie.


Proces odbył się w szybkim trybie, tzw. referendalnym. Początkowo pozwanymi była partia PiS i redaktor naczelna tygodnika Urszula Giżyńska, prywatnie żona częstochowskiego lidera PiS, posła Szymona Giżyńskiego. W trakcie rozprawy reprezentujący Wronę adwokaci zwrócili się jednak o wyłączenie jej z ewentualnej odpowiedzialności.

Sąd Okręgowy uznał, że pełnomocnicy PiS nie przedstawili dowodów na tak wysokie zadłużenie oraz fatalną politykę magistratu wobec inwestorów, dlatego nakazał opublikowanie w czasie 48 godzin od chwili uprawomocnienia się wyroku w jednym z lokalnych dzienników sprostowania krytycznych sformułowań.
- Sąd nie uwzględnił faktów, które podałem, nie potraktował ich jako dowodów - ocenił wyrok poseł Szymon Giżyński, który na sprawie występował jako świadek. - Złożymy zażalenie do sądu apelacyjnego.
Janusz Danek, z komitetu społecznego zbierającego podpisy w sprawie odwołania Wrony, nie ma wątpliwości, że ten wyrok nie wpłynie na przekonania przeciwników prezydenta.

Tymczasem komisarz wyborczy w Częstochowie ogłosił już obwieszczenie o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta Wrony przed końcem kadencji. Znajduje się w nim m.in. wzór karty do głosowania, na której widnieją tylko dwie kratki, oznaczające odpowiedzi "tak" lub "nie".
Do 2 listopada urzędnicy samorządowi mają czas na sporządzenie spisów osób uprawnionych do udziału w referendum.

Głosowanie w referendum odbędzie się 15 listopada, od godz. 6 do 20.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
odwołać Wronę

emk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

Najwyższy czas odwołać tego pana i całą bandę z nim związaną .Wszędzie poobsadzał swoimi , którzy nic nie robią .Tych wszystkich naczelników i dyrektorów ,których powołał Wrona ,należy razem z nim...rozwiń całość

Najwyższy czas odwołać tego pana i całą bandę z nim związaną .Wszędzie poobsadzał swoimi , którzy nic nie robią .Tych wszystkich naczelników i dyrektorów ,których powołał Wrona ,należy razem z nim na zieloną trawkę,by więcej już nie szkodzili miastu ,a może wreszcie coś zacznie się w tej Częstochowie zmieniać na lepsze.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo